۱۳۹۷ سه شنبه ۲۶ تير
برگزاري مراسم افتتاحيه كارگاه آموزشي دانش افزايي زبان فارسي با حضور فارسي آموزان تونسي در دانشگاه الزهرا(س)
ارسال شده در تاریخ 1396/06/08
ساعت 13:20
كارگاه آموزشي دو هفته اي دانش افزايي زبان فارسي با حضور ده تن از استادان و دانشجويان زن تونسي در دانشگاه الزهرا صبح روز سه شنبه هفتم شهريورماه 1396 افتتاح شد. در اين مراسم كه در سالن دكتر طاهره صفارزاده مركز همايشهاي بين المللي دانشگاه الزهرا برگزارشد، دكتر پريچهر حناچي، مدير همكاريهاي علمي بين المللي دانشگاه، دكتر خديجه كريمي، مدير مركز بين المللي آموزش زبان فارسي (آزفا) دانشگاه، دكتر مهدي سيف برقي، معاون آموزشي و تحصيلات تكميلي دانشگاه، دكتر انسيه خزعلي، دكتر رقيه رستم پور،اعضاي هيات علمي دانشكده ادبيات، دكتر اسدي موحد، رايزن فرهنگي ايران در تونس، دكتر مهرداد رخشنده ،مدير همكاريهاي دانشگاهي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، عامري، نماينده بنياد سعدي حضور داشتند.
ابتدا مديرهمكاريهاي علمي بين المللي دانشگاه الزهرا(س) حضور بانوان تونسي را در تنها دانشگاه جامع دولتي ويژه دختران در ايران خوشامد گفت و با معرفي برنامه هاي آموزشي و فرهنگي كارگاه، از همكاري صميمانه مركز آزفا در تنظيم و اجراي محتواي آموزشي كارگاه و معاونت فرهنگي اجتماعي دانشگاه الزهرا و بنياد سعدي در بخش فرهنگي كارگاه و نيز سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و رايزني فرهنگي ايران در تونس در برقراري ارتباط و انجام هماهنگي هاي لازم براي تشكيل چنين برنامه مفيدي تقديرو تشكر نمود.
سپس دكتر خزعلي طي خوشامدگويي به ميهمانان، سخنان مبسوطي در خصوص اقبال ايرانيان به اسلام و خدمات شايان ايرانيان به زبان و ادب عربي به عنوان زبان وحي ايراد نمود و بر لزوم قدرنهادن به ميراث مشترك ادبي دو زبان به عنوان عاملي براي اتحاد امت اسلام تاكيد كرد. وي با تجليل از بانوان دانشگاهي تونسي به خاطر علاقه مندي و تلاش در فراگيري زبان فارسي، به مسئوليت عظيم زنان در انتقال فرهنگ به نسلهاي آينده اشاره و اظهار اميدواري كرد زنان مسلمان با شناخت اين مسئوليت خطير، "يد واحده اي" در وصول به كمال بشريت باشند.
پس از نمايش فيلم معرفي دانشگاه الزهرا به زبان عربي، مدير مركز آزفاي دانشگاه پس از خيرمقدم به ميهمانان توضيح مختصري در خصوص برنامه هاي تدارك ديده شده كارگاه آموزشي ارائه داد. وي افزود در بخش آموزش تلاش ما افزايش مهارتهاي خواندن، نوشتن، سخن گفتن و شنيدن به زبان فارسي است. برنامه هاي آموزشي صبح ها برگزار خواهد شد و بعدازظهرها به بازديدهاي فرهنگي اختصاص يافته است. وي از همكاري صميمانه بنياد سعدي و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در برنامه ريزي و اجراي بخش فرهنگي كارگاه تشكر كرد.
معاون آموزشي و تحصيلات تكميلي دانشگاه نيز با معرفي اجمالي دانشكده ها و گروه هاي آموزشي دانشگاه الزهرا آمادگي اين دانشگاه را براي پذيرش دانشجويان دختر تونسي در مقاطع تحصيلات تكميلي اعلام داشت. وي همچنين وعده داد برنامه بازديدي از امكانات آموزشي دانشگاه الزهرا به منظور آشنايي شركت كنندگان در كارگاه با اين دانشگاه برگزارنمايد.
در اين جلسه رايزن علمي كشورمان در تونس طي سخناني با تقدير از دانشگاه الزهرا به خاطر اهتمام در ارتقائ همكاري هاي علمي و فرهنگي با دانشگاههاي تونس، به علاقه مندي شركت كنندگان در كارگاه به زبان و فرهنگ ايراني اشاره نمود و ابراز اميدواري كرد اجراي برنامه آموزشي متعادل به همراه برنامه هاي فرهنگي متناسب موجب ايجاد تجربه اي خوب براي دانشگاهيان تونسي شود.
مدير همكاريهاي دانشگاهي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي نيز ضمن اظهار خوشحالي از برگزاري كارگاه، به شركت كنندگان توصيه كرد با بهره برداري بهينه از فرصت حضور در ايران دانش زبان فارسي خود را ارتقا دهند.
خانم عامري نماينده بنياد سعدي با ابلاغ سلام و خوشامدگويي دكتر پاليزدار معاون بخش بين الملل بنياد سعدي، اين بنياد را يكي از متوليان آموزش زبان فارسي معرفي و اظهار اميدواري كرد بخش فرهنگي كارگاه آموزشي با برگزاري بازديدهاي پربار و خاطره انگيز براي ميهمانان تونسي به يادماندني شود.
در ادامه نشست افتتاحيه يكي از ميهمانان تونسي سخنان كوتاهي به زبان فارسي ابراز داشت: "ما خوشحاليم كه در خاك ايران هستيم و مي توانيم به فارسي صحبت كنيم. بين ما و شما فرقي وجود ندارد. از ميزباني شما سپاسگزاريم و از آقاي اسدي رايزن فرهنگي ايران در تونس تشكر مي كنيم."
در پايان نشان يادبود دانشگاه الزهرا به رايزن فرهنگي ايران در تونس و مدير همكاريهاي دانشگاهي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي اهداشد.
ارسال کننده:
تعداد بازدید:35
تصاویر مرتبط:


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن:
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.