۱۳۹۸ يکشنبه ۴ فروردين
معاون آموزشي وزير علوم: زبان محلي مي تواند به عنوان 2 واحد اختياري در دانشگاه ها تدريس شود
ارسال شده در تاریخ 1396/11/24
ساعت 14:38
دكتر مجتبي شريعتي نياسر، معاون آموزشي وزير علوم تحقيقات و فناوري در شصت و يكمين گردهمايي معاونين دانشجويي دانشگاه هاي سراسر كشور كه در دانشگاه الزهرا در حال برگزاري است، افزود: طرح آمايش مديريت منطقه اي در حال تدوين است و بر اساس آن كيفيت و مهارت آموزشي دانش آموختگان ارتقا پيدا مي كند.
دكتر شريعتي نياسر بر اين موضوع تاكيد نمود: در آئين نامه‌هاي آموزشي سال 95 واگذاري اختيارات به دانشگاه‌ها را ابلاغ كرديم كه حدود پنجاه درصد مفاد آئين نامه‌هاي آموزشي مربوط به اختيارات دانشگاه‌ها است و در سال آينده بخش عمده‌اي از آنها به دانشگاه‌ها واگذار مي‌شود و اين تفويض اختيار مساوي است با مسئوليت پذيري كه بايد شيوه اجرايي درون سازماني را در دانشگاه‌ها تدوين كند.
معاون آموزشي وزير علوم گفت: دانشگاه‌هاي دنيا چشم به همكاري با دانشگاه‌هاي ما دوخته‌اند ويكي از مسائلي كه مي‌تواند دانشگاه‌هاي ما را بين المللي كند طرح اقتصاد مقاومتي است كه ارتقاي دانشگاه‌ها به سطح بين المللي را دارد.
وي افزود: در حال حاضر همه رشته‌ها در تمام مقاطع تحصيلي را در دانشگاه‌هاي كشور داريم اين نشان دهنده اين است كه در زمينه آموزش عالي رشد خوبي داشتيم و به ندرت نياز به اعزام دانشجو به خارج از كشور داريم.
وي با اشاره به تاكيد تعامل معاونان دانشجويي و آموزشي گفت: بايد ميان معاونان آموزشي و دانشجويي در دانشگاه‌ها تعامل داشته باشيم و اين ضرورتي است كه احساس مي‌شود.
وي ادامه داد: از مرحله شناسايي چالش‌ها عبور كرديم اما اينكه ادعا كنيم مشكلات مرتفع شده درست نيست در اين چهار سال اخير توانستيم رشد جمعيت دانشجويي را مهار كنيم و بايد در ادامه سياست‌هاي اعتدالي را براي رفع اين چالش‌ها به كار بگيريم و بين زيرنظام ها هم افزايي داشته باشيم.
معاون آموزشي وزارت علوم اضافه كرد: در حال حاضر چهار ميليون و 500 هزار دانشجو داريم و در واقع ما چندين نظام آموزشي را اداره مي‌كنيم كه شامل دانشگاه آزاد اسلامي، غيرانتفاعي، جامع علمي كاربردي، دانشگاه‌هاي مهارتي و پيام نور هستند و يكي از كارهايي كه مي‌تواند تعامل ايجاد كند مديريت منطقه‌اي است كه از سال 93 در طرح آمايش آموزش عالي استارت آن را زده‌ايم.
وي همچنين توجه به كيفيت و مهارت افزايي فارغ التحصيلان را مورد تاكيد قرار داد و گفت: ضعف كيفي فارغ التحصيلان مشكل اصلي آموزش عالي است كه بايد تلاش كنيم دانشجو براي فارغ التحصيلي مهارت داشته باشد و براي مهارت آموزي دانشجويان تاكنون بيش از 800 برنامه درسي در مناطق مختلف بازنگري و ابلاغ شده و سري جديد آن نيز بازنگري خواهد شد.
دكترشريعتي نياسر اظهار داشت: 2500 مركز دانشگاهي داريم كه بيش از 50 درصد مراكز آموزشي دولتي ما فاقد استاندارد هستند به همين دليل جلوي افزايش جمعيت دانشجويي آنها را گرفتيم تا بتوانيم اين مراكز را استانداردسازي كنيم.
وي در خصوص كميسيون موارد خاص نيز گفت: اين كميسيون يك نهاد قانوني براي رسيدگي به دانشجوياني است كه در شرايط خاص قرار دارند و بايد رويكرد مساعدت آميز به مسائل دانشجويان داشته باشد.
وي در مورد سطح بندي دانشگاه‌ها نيز گفت: سطح بندي دانشگاه‌ها را از دو سال قبل آغاز كرديم كه در دو مرحله بازنگري شده و براي دوره جديد نيز آئين نامه آن بازنگري خواهد شد و تصميم گير‌ي هاي ستاد وزارت نيز براساس اين رتبه بندي و سطح بندي است.

ارسال کننده:
تعداد بازدید:186
تصاویر مرتبط:


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن:
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.