۱۳۹۶ جمعه ۲۹ دي
برگزاري "نخستين گردهمايي ملي دانش آموختگان صنايع دستي و هنرهاي سنتي و رشته هاي مرتبط با آن"
ارسال شده در تاریخ 1395/09/23
ساعت 12:05
"نخستين گردهمايي دانش آموختگان صنايع دستي، هنرهاي سنتي و رشته هاي مرتبط" كه به همت «معاونت صنايع دستي و هنرهاي سنتي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري» و «كانون هماهنگي دانش و صنعت صنايع دستي ايران دانشگاه الزهرا»، با حضور خانم دكتر احمدي پور، معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و آقاي دكتر نامور مطلق معاون صنايع دستي و هنرهاي سنتي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و همچنين خانم دكتر خزعلي رئيس دانشگاه الزهرا و رئيس كانون هماهنگي دانش و صنعت صنايع دستي ايران و با مديريت خانم دكتر سهرابي نصيرآبادي دبيركانون هماهنگي دانش و صنعت صنايع دستي ايران در تاريخ 22 آذر 95 در محل سالن توراني دانشگاه الزهرا برگزار شد.
در اين گردهمآيي خانم دكتر خزعلي رئيس دانشگاه الزهرا بعد از خوش آمد گويي به مهمانان، از تمام كساني كه براي ارتقا توسعه و بازيابي هويت اصيل ايراني در بخش هاي صادرات توليد و نوآوري و نشان دادن توان و هويت ايراني فعاليت مي كنند، خصوصا اهالي صنايع دستي تشكر كرد. وي با اشاره به برنامه هاي عملياتي دانشگاه الزهرا در سال جاري از جمله كاربردي كردن علوم ، كارافريني و ايجاد رشته هايي كه بتواند به صورت بينارشته اي باعث ارتقا سطح علمي و توليد بازار كار شود يادكردند و با تاكيد بر ايجاد شركت هاي دانش بنيان و فعاليت مراكز رشد اعلام نمودند از حركت هاي دانشجويان و فارغ التحصيلان در اين زمينه حمايت مي گردد و براي اين منظور نويد افتتاح مركز رشد و شركت هاي دانش بنيان را در محل ساختمان 16 اذر داانشگاه الزهرا داده و تاكيد كردند بخش علوم انساني و هنر، به ويژه صنايع دستي در اين مركز فعال خواهد شد .
دكتر خزعلي گفت: افتخار مي كنيم كه مركز نواوري و ايده پردازي تحت حمايت معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري در دانشگاه الزهرا افتتاح شده است؛ و استقبال مي كنيم از همكاري دانشجويان و دانش آموختگان براي فعاليت و همكاري در اين مركز، كه با پشتيباني مادي و معنوي دانشگاه نيز همراه خواهد بود.
در ادامه رياست دانشگاه الزهرا اشاره اي به موانع گسترش صنايع دستي در جوامع ملي و جهاني كرد و علت اين امر را كاربردي نبودن صنايع دستي در سطح وسيع دانسته، كه راه حل پيشنهادي براي رفع اين مشكل را فعال ساختن فاكتور خلاقيت و تاسيس بين رشته اي ها و استفاده از فناوري هاي نوين و ساير علوم، نظير نانو تكنولوژي در فرايندهاي توليد صنايع دستي دانست.
وي همچنين خاطر نشان نمودند: هوش و استعداد دانش آموختگان و هنرمندان ايراني پتانسيلي جهت تصرف بازار هاي جهاني توسط صنايع دستي مي باشد و موقعيت شناسي و شكار فرصت ها موجب بالقوه ساختن اين پتانسيل مي گردد. لذا رفع ضعف هاي مديريتي در اين عرصه و پشتيباني جدي و حمايت بي دريغ از صنايع دستي در دانشگاه و ساير دستگاه ها از ضرورت هاي مسئله است .
در خاتمه دكتر خزعلي با يادآور شدن ارزش و اهميت تفاهم نامه فيمابين دانشگاه الزهرا و معاونت صنايع دستي كشور اظهار اميدواري كرد كه با همكاري و فعال شدن ديگر دانشكده هاي دانشگاه از جمله علوم اجتماعي، روانشناسي، مهندسي و صنايع و ... اهداف و برنامه هاي آن تفاهم نامه اجرايي گردد. ايشان برگزاري "دومين سمينار بين المللي بسته بندي و صنايع دستي" را از برنامه هاي آتي كانون هماهنگي دانش و صنعت صنايع دستي دانشگاه الزهرا اعلام نمود.
در ادامه خانم دكتر زهرا احمدي پور، رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري طي سخناني بر اين موضوع تأكيد كرد: با توجه به ظرفيت‌هايي كه براي توسعه در كشور داريم، مي‌توان گفت كه توسعه از مسير صنايع دستي فراهم مي‌شود و ضمن اشاره به اين نكته كه هميشه حضور در جمع هنرمندان انرژي خوبي به انسان مي‌دهد و اين انرژي انگيزه بيشتري براي فعاليت در اين حوزه ايجاد مي‌كند گفت: «مي‌خواهم اين گردهمايي را به جلسه قبل كه صبح امروز در ساختمان رياست جمهوري با عنوان گفتمان‌سازي اقتصاد مقاومتي برگزار شد ربط دهم و بر اين نكته تاكيد كنم كه تمام چهارچوب‌هايي كه در سياست اقتصاد مقاومتي نظير درون‌زا بودن، توسعه پايدار و مقاوم كردن اقتصاد ايران بر روي آن‌ها تاكيد شد، در صنايع دستمي متمركز است.»
او افزود: «با توجه به ظرفيت‌هايي كه براي توسعه در كشور داريم، مي‌توان گفت كه توسعه از مسير صنايع دستي فراهم مي‌شود. و اين مسئله در بلندمدت نيز در سياست‌هاي كلان كشور جاي خود را باز مي‌كند.»

رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گفت: «با توجه به محدوديت‌هاي زيست‌محيطي و مشكلاتي كه در زمينه زيرساخت‌هاي صنعتي بزرگ براي كشور به وجود آمده است صنايع دستي مي‌تواند كشور را به يك ثبات اقتصادي برساند.»
او افزود: «ما لاجرم بايد بازخواني مجددي از الگوي سبك زندگي ايراني – اسلامي داشته باشيم. بخش اعظم اين بازخواني‌ها به فرهنگي كه اكنون درجامعه حاكم شده و روح مصرف‌گرايي را ترويج مي كند برمي‌گردد. اين ذائقه جديد را ما پيش‌بيني و تهيه نمي‌كنيم بلكه براي ما پيش‌بيني شده و ما فقط از آن استفاده مي‌كنيم.»
معاون رئيس جمهوري گفت: «شما فعالان حوزه صنايع دستي با توجه به نوع توليدي كه داريد مي‌توانيد روي اين ذائقه و فرهنگ زندگي تاثير بگذاريد و كمك كنيد تا صنايع دستي وارد چرخه زندگي شود تا صنايع دستي به عنوان يك گنجينه فرهنگي، توليد ثروت كند و بتواند تجاري شود.»
او گفت: «مي‌توان بين توليدكنندگان صنايع‌دستي و توليد‌كنندگان بزرگ در كشور ارتباط برقرار كرد. حتي برندهاي بزرگ محصولاتي را توليد كنند كه با استفاده از خلاقيت و ايده شما فعالان صنايع دستي باشد، نتيجه اين همفكري مي‌تواند به توليد محصول فرهنگي‌تر منجر شود.»
دكتر احمدي‌پور با تأكيد بر اينكه فعالان حوزه صنايع‌دستي مي‌توانند اين مسئله را به عنوان يك راهبرد مد نظر قرار دهند ادامه داد: «اين مسئله يك اولويت براي من و سازمان ميراث فرهنگي است، براي رسيدن به اين اهداف نيازمند كمك شما فعالان حوزه صنايع دستي هستيم تا بتوانيم هسته‌هايي را شكل دهيم و از ظرفيت‌هاي موجود در بخش‌هاي مختلف صنايع‌دستي استفاده كنيم تا اين ظرفيت‌ها تبديل به ظرفيت‌هايي شوند كه علاوه بر توليد ثروت براي كشور، منجر به تغييرات جدي در فرهنگ و سبك زندگي ما شود.»
رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گفت: «اصرار من بر اين است كه اين گنجينه فرهنگي ضمن توليد ثروت همچنان به عنوان يك سرمايه فرهنگي مورد نظر قرار گيرد تا الگوي زندگي متاثر از آموزه‌هاي ديني و فرهنگي با استفاده از صنايع دستي براي زندگي ايراني ترسيم كنيم. در واقع اين مسئوليت به عهده شما فعالان حوزه صنايع دستي است.»

او افزود: «براي اينكه شما اين مسئوليت را به نحو احسن انجام دهيد ما به عنوان نمايندگان دولت روندهاي پيش رو را تسهيل مي‌كنيم، گوي و ميدان در اختيار شما قرار دارد و ما از همه ايده‎هاي شما استفاده خواهيم كرد، همه تلاش ما اين است كه ايده‌هاي شما به سرمايه تبديل شود.»
گفتني است، در ادامه اين مراسم، معاون رئيس جمهوري و رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري از نمايشگاه صنايع دستي كه همزمان با اين گردهمايي برگزار شده بود بازديد و با فعالان اين حوزه گفتگو كرد و نظرات آن‌ها را شنيد.
در اين مراسم ضمن تقدير از 8 نفر از دانش آموختگان موفق حوزه صنايع دستي و هنرهاي سنتي از حوزه‌هاي پژوهشگران، مدرسان، كارآفرينان و هنرمندان با حضور معاون رئيس جمهوري و رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و رئيس دانشگاه قدرداني گرديد.
ارسال کننده:
تعداد بازدید:20
تصاویر مرتبط:

  • برگزاري "نخستين گردهمايي ملي دانش آموختگان صنايع دستي و هنرهاي سنتي
  • برگزاري "نخستين گردهمايي ملي دانش آموختگان صنايع دستي و هنرهاي سنتي
  • برگزاري "نخستين گردهمايي ملي دانش آموختگان صنايع دستي و هنرهاي سنتي
  • برگزاري "نخستين گردهمايي ملي دانش آموختگان صنايع دستي و هنرهاي سنتي
  • برگزاري "نخستين گردهمايي ملي دانش آموختگان صنايع دستي و هنرهاي سنتي
  • برگزاري "نخستين گردهمايي ملي دانش آموختگان صنايع دستي و هنرهاي سنتي
  • برگزاري "نخستين گردهمايي ملي دانش آموختگان صنايع دستي و هنرهاي سنتي
  • برگزاري "نخستين گردهمايي ملي دانش آموختگان صنايع دستي و هنرهاي سنتي

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.