گزارش پنجمين همايش بزرگداشت روزحسابدار با عنوان حسابداران : جهاني شدن و ارتقاي خدمات
ارسال شده در تاریخ 1395/09/18
ساعت 14:30
روز پنجشنبه مورخ 95/9/18 از ساعت 8 الي 14:30 در سالن توراني همايش بزرگداشت روزحسابدار با عنوان حسابداران : جهاني شدن و ارتقاي خدمات با حضور اساتيد، انديشمندان، صاحب نظران، مديران شركت هاي فعال در حوزه حسابداري و حسابرسي، دانشجويان و دانش آموختگان رشته حسابداري در مقاطع دكتري، ارشد و كارشناسي حسابداري، مسئولين دانشگاه الزهرا در سالن توراني برگزار گرديد.

پس از تلاوت آياتي از قرآن و پخش سرود ملي، دكتر سيد علي حسيني عضو هيات علمي دانشگاه الزهرا (س)، مدير عامل بورس انرژي و دبير علمي همايش روز حسابدار، ضمن عرض خير مقدم و خوش آمدگويي به حاضرين و اساتيد، شهادت مظلومانه امام حسن عسگري عليه السلام را تسليت و آغاز امامت امام عصر (عج)را تبريك گفته و از حمايت هاي مسئولان دانشگاه الزهرا (س ) در برگزاري همايش­ها و هم انديشي دانشجويان دوره دكتري قدرداني نمود.

دكتر حسيني ضمن گراميداشت روز حسابدار، عنوان پنجمين همايش را «جهاني شدن با هدف هماهنگي با جهان در كنار توجه به ايرانيان پس از اسلام در اين زمينه»، عنوان و با استناد به آياتي از قرآن كريم، وجود حسابداري را لازم دانست. ايشان علاوه بر اشاره به دانشمنداني همچون ابوالوفا جوزاني و خوارزمي كه در فصل سوم كتاب «الجبر و المقابله»­ي خود به طور مشخص به مباحث مالي اشاره نموده، يكي از اهداف همايش را ايجاد انگيزه در دانشجويان اين رشته كه بالغ بر 10% از دانشجويان ايران را تشكيل مي­دهند، دانست. ايشان همچنين به اهميت عملكرد اخلاقي حسابداران باتوجه به ارزش هاي اسلامي اشاره نموده و افزود كه حسابداران مي توانند با رويكرد جهاني شدن و درنظر گرفتن سياست هاي اقتصاد مقاومتي، نقش مهمي را ايفا كنند.

وي به تسهيلاتي اشاره فرمود كه جهت اخذ مدارك حرفه اي از سوي نهادهاي حرفه فراهم شده است.

دبيرعلمي همايش ضمن اشاره به فرمايشات مقام معظم رهبري و تاكيد ايشان به نقش آفريني جوانان و استفاده از نظرات آنان، بر فراهم سازي شرايط براي شكوفايي خلاقيت و توانمندي هاي نسل جوان حرفه تاكيد فرمود.

دكتر حسيني ضمن بزرگداشت ياد و خاطره اساتيد فقيد و مرحوم دكتر احمدپور و دكتر طاهري، كه به تازگي جهان فاني را وداع نموده و به لقاء ا... پيوسته اند، براي آنان آمرزش از درگاه حق تعالي مسالت نمود.

در خاتمه ايشان به فرازهايي از دعاي حضرت مهدي عجل الله، مبني بر توفيق خدمت گذاري و خير خواهي اشاره كرد.

در ادامه دكتر حميد كردبچه، رئيس دانشكده علوم اجتماعي و اقتصادي ضمن عرض خوش آمد گويي و خير مقدم به ميهمانان، روز حسابدار را گرامي داشته و به پيشينه، جايگاه و اهميت حسابداري در فرهنگ ايران زمين اشاره نمود. همچنين ايشان بر نقش حسابداران در مبارزه با فسادهاي مالي اشاره و اذعان داشت كه حسابداران با اخلاق، مي توانند به عنوان عناصري سازنده در پويايي اقتصاد نقش داشته باشند. در انتها دكتر كرد بچه از حاميان و برگزار كنندگان همايش قدرداني كرد.

سپس آقاي ابوالقاسم فخاريان، شريك موسسه حسابرسي تدوين و همكاران، سخنراني با محوريت اهميت حضور حسابداران ايراني در عرصه جهاني را ارائه واطلاعاتي در خصوص فدراسيون بين المللي حسابداري، اعضا، ساختار و اهداف ايشان بيان و لزوم توجه بيشتر به مشاركت حسابداران ايراني در محافل و مجامع حرفه اي جهاني را يادآور شد. در خاتمه ايشان از گروه حسابداري دانشگاه الزهرا (س) كه در برگزاري همايش هايي به منظور تبادل دانش و نظرات افراد حرفه اي و دانشگاهي مشاركت دارند، قدرداني نمود.

سخنران بعدي دكتر حسن اميري، ، پياده سازي استانداردهاي بين المللي گزارشگري مالي را در سطح شركت هاي ايراني مورد بررسي قرار داده و گزارشي از عملكرد سازمان بورس در اين خصوص ارائه داد.

ايشان به قوانين مصوب در خصوص شفافيت مالي اشاره و بر ضرورت تصويب قوانين مورد نياز براي هموارسازي مسير پياده سازي استانداردهاي بين المللي گزارشگري مالي اشاره فرمود.

وي به تلاش هاي انجام شده كميته شكل گرفته در اين خصوص در سازمان بورس و توجه سازمان به اهميت بحث IFRS اشاره و اعلام نمود باتوجه به مشكلات موجود، در بازه هاي مختلف تعديلاتي در الزامات شركتهاي بورسي صورت گرفته است.

معاون سازمان بورس و اوراق بهادار به اهميت بحث اندازه گيري ارزشهاي منصفانه و جلوگيري از انعكاس اطلاعات ناصحيح اشاره فرمودند. در اين خصوص كارگروهي متشكل از خبره هاي مالي تشكيل شده است.

سخنران بعدي دكتر غلامرضا سليماني اميري عضو هيات علمي دانشگاه الزهرا (س) و مدير عامل سرمايه گذاري غدير، جهاني شدن، اقتصاد مقاومتي و نقش حسابداران در آن را مورد بررسي قرار داد.

ايشان خاطرنشان كرد شركتهاي جهاني، مرزهاي بين المللي را شكسته و از مزاياي گسترده اي بهره مند شدند و از سويي پايداري در اين عرصه، نيازمند پويايي و توجه به عوامل موثر جهاني بر وضعيت بنگاه ها است و كشورهايي كه خود را از منابع جهاني بي بهره سازند، بي شك در آينده فقير خواهند بود. بنگاه هاي اقتصادي بايد خودشان ثابت كنند كه مي توانند در جامعه جهاني حاضر شوند، سرمايه گذاران و اعتباردهندگان خارجي را جلب كنند. شركتهاي چند مليتي از قانون كشور مادر پيروي كرده اما شركتهاي جهاني اينگونه نيستند و شركتها بايد مطابق با فرمايشات مقام معظم رهبري در راستاي اقتصاد مقاومتي ساختار خود را تعديل كنند.

در قسمت بعدي برنامه، از خدمات و تلاش هاي ارزشمند و صادقانه پرفسور خانم دكتر رضوان حجازي استاد ارجمند گروه حسابداري كه پس از ساليان متمادي در اشاعه تعليم و تربيت و بسط و توسعه علم و دانش، به تازگي به افتخار بازنشسنگي نائل آمده اند تجليل بعمل آمد و دكتر شهناز مشايخ مدير گروه حسابداري از طرف خود، اساتيد، دانشجويان و دانش آموختگان و مسئولان دانشكده و دانشگاه ضمن آرزوي دوام عزت و سلامت براي ايشان از درگاه ايرد منان، خواستار بهره­مندي از بركات وجودي و تجربيات ارزنده ايشان در راستاي دستيابي به اهداف عاليه اين دانشكده و دانشگاه شد.

در ادامه پروفسور حجازي سخناني در خصوص اهميت بحث جانشين پروري بيان و اذعان داشت در سالهاي اخير مسير كسب دانش، هموارتر از گذشته شده است و انتظار مي رود دستاوردهاي علمي نيز با رشد مطلوبي همراه باشد و قطعا تربيت دانشجويان شايسته موجب اطمينان از ساخت آينده اي پربار خواهد بود.

ايشان همچنين يكي از كتابهاي جديد خود را كه اخيرا به چاپ رسيده است، رونمايي كرده و با امضاي خود به حاضرين اهدا نمود.

سپس استاد نظام الدين ملك آرايي پيشكسوت حسابداري رسمي و مشاور مالي، ضمن گراميداشت روزجهاني مبارزه با فساد و روز حسابدار،مباحثي را در خصوص مبارزه با فساد ارائه داد. ايشان اذعان داشتند فساد مالي، منشا بسياري از اقدامات خلاف امنيت، نابرابري، خشونت و ... است و تقويت شفافيت و افزايش مسئوليت پذيري از جمله راه هاي مبارزه با فساد هستند.

سپس مراسم سوگند حسابداري با قرائت ايشان توسط حاضرين برگزار شد.

پس از استراحتي كوتاه و پذيرايي از حاضرين در ادامه از دانش آموختگان رشته حسابداري شاغل در حرفه و همچنين كاركنان امورمالي دانشگاه الزهرا(س) با حضور دكتر علي ثقفي پيشكسوت و استاد هيئت علمي دانشگاه علامه طباطبايي، با اهداي لوح يادبود و هديه تقدير و تشكر بعمل آمد.

در ادامه آقاي دواني، شريك موسسه دايارهياف با محوريت حسابداري در عرصه جهاني سخنراني خود را ارائه داده و اذعان داشت كه جهان شبيه گردو هست اما قوانين گردويي بر آن حاكم نيست! و با سوال در خصوص جهاني شدن يا جهاني سازي صحبت خود را ادامه داد. ايشان برخي از آمارهاي سال 2016 را در خصوص كشورهاي مختلف ارائه نمود. لزوم موفق بودن در عرصه رقابت جهاني، توانمند سازي مزاياي رقابتي است. ايشان فرايند جهاني شدن سرمايه را تشريح و عقايد برخي متفكران در اين حوزه را بيان كرد.

درقسمت پاياني برنامه ها، نشست جهاني شدن حسابداري: فرصت ها و چالش ها با حضور آقايان دكتر قاسمي رييس حسابرسي و گزارشگري مالي و بورس ، دكتر خدارحمي عضو هيات علمي دانشگاه تربيت مدرس، دكتر رحماني عضو هيات علمي دانشگاه الزهراء(س)، دكتر وفادارحسابدار رسمي ، آقاي هاموني مديرعامل شركت فرابورس و خانم دكتر بيتا مشايخي عضو هيات علمي دانشگاه تهران برگزار شد.
ارسال کننده:
تعداد بازدید:65
تصاویر مرتبط:


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن:
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.