۱۳۹۶ يکشنبه ۲۹ مرداد
برگزاري كنفرانس بين المللي گفتگوهاي فرهنگي زنان ايران و عرب
ارسال شده در تاریخ 1395/11/03
ساعت 10:25
مراسم افتتاحيه كنفرانس بين المللي گفتگوهاي فرهنگي زنان ايران و عرب صبح روز يكشنبه سوم بهمن ماه 1395 در محل تالار نور مركز همايش هاي بين المللي دانشگاه الزهرا برگزار شد. دكتر خزعلي رييس دانشگاه طي سخنان افتتاحيه كنفرانس گفت: امروز زنان در برابر فرصتها و تهديدهاي جدي قرار دارند. وي افزود: امروز ما به جايي رسيده ايم كه به افقهاي تازه در بهره گيري از ظرفيتهاي جديد نيازمنديم. زن ايراني امروز با بهره گيري از ظرفيتهاي فرهنگي تاريخي بيش از پيش آماده است تا با محوريت توسعه فرهنگي جهان اسلام در كنار زنان جهان عرب قرار گيرد تا آسيبهاي فرهنگي ناشي از توسعه را به حداقل برساند.

دكتر مولاوردي معاون رييس جمهور در امور زنان ضمن ابراز تاسف از حادثه اسف بار ساختمان پلاسكو در تهران، براي آسيب ديدگان حادثه و خانواده هاي آنان درخواست صبر و اجر نمود. وي در ادامه با ارائه گزارشي از افزايش مشاركت اجتماعي زنان در طول 38 سال گذشته، بر اهميت ادامه روند تثبيت برابري زنان و رفع تبعيض عليه زنان در تمامي سطوح و اقشار جامعه ايراني تاكيد نمود.
دكتر محمد روشن معاون حقوقي وزير علوم، تحقيقات و فناوري در سخنراني خود با تاكيد بر برابري حقوق زن و مرد در اسلام افزود، در خصوص تصدي مسئوليتهاي عمومي خطاب شارع اسلام عام است و تفاوتي بين زن و مرد نيست. در اصل 20 قانون اساسي نيز تاكيد شده است كه همه افراد كشور اعم از زن و مرد به طور يكسان در حمايت قانون قرار دارند. وي وجود تبعيض عليه زنان را ناسپاسي در برابر نعم الهي قلمداد نمود و بهره برداري از استعدادهاي بالقوه و بالفعل زنان در كشور را ضروري دانست.
الهام امين زاده دستيار رييس جمهور در امور حقوقي زنان با اشاره به نقش زنان در صدر اسلام در بنيان گذاري تمدن اسلامي، و تاييد نقش برجسته اجتماعي زنان ايراني پس از اسلام، افزود: متاسفانه رفتار سلاطين موجب تضعيف موقعيت زنان در ايران شد. امام خميني با پر رنگ كردن حضور زنان در عرصه مبارزه موجبات مشاركت سياسي زنان را فراهم ساخت و امروز مناصب مديريتي، علمي، اجتماعي و فرهنگي محدوديتي براي زنان ندارند. وي در ادامه سخنان خود پيشنهاد تشكيل جبهه متحد وكلا و حقوقدانان زن ايران و عرب با هدف احياي حقوق زنان و پيشگيري از جنگ و دفاع از حق صلح كه نسل سوم حقوق بشر است، را مطرح كرد. وي با اشاره به اين كه بيشترين آسيب از جنگ و ناامني متوجه زنان است، برخورداري از صلح و امنيت را حق اوليه زنان دانست.
دكتر ماهروزاده رييس شبكه زنان دانشمند مسلمان طي سخنان خود ابراز اميدواري كرد برگزاري اين همايش گامي موثر در همگرايي كشورهاي اسلامي باشد. وي با بيان تاريخچه شبكه زنان دانشمند مسلمان از اعطاي بورسهاي تحقيقاتي با حمايت سازمانهاي مختلف علمي و فرهنگي بين المللي و تخصيص 10 بورس پسادكتري به اعضاي شبكه، از ميهمانان كنفرانس دعوت كرد با تكميل فرم ثبت نام به شبكه زنان دانشمند جهان اسلام بپيوندند.
ارسال کننده:
تعداد بازدید:185
تصاویر مرتبط:

  • برگزاري كنفرانس بين المللي گفتگوهاي فرهنگي زنان ايران و عرب
  • برگزاري كنفرانس بين المللي گفتگوهاي فرهنگي زنان ايران و عرب
  • برگزاري كنفرانس بين المللي گفتگوهاي فرهنگي زنان ايران و عرب
  • برگزاري كنفرانس بين المللي گفتگوهاي فرهنگي زنان ايران و عرب

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.