۱۳۹۶ دوشنبه ۳۰ مرداد
برگزاري سه كرسي ترويجي مديريت فرمانروايي آل بويه، زبان پيامك، مزايا و معايب و چالش سنت با دين در عصر نبوي
ارسال شده در تاریخ 1395/12/10
ساعت 11:35
كرسي نقد ترويجي آقاي دكتر محمدرضا باراني عضو هيئت علمي گروه تاريخ با عنوان «مديريت فرمانروايي آل بويه بسترساز فرايند انحطاط و سقوط آنان» در روز دوشنبه نهم اسفند 1395 در تالار حافظ دانشكده ادبيات دانشگاه الزهرا(س) با حضور استادان و دانشجويان برگزار شد. در اين برنامه خانم دكتر بختياري به عنوان دبير جلسه و آقاي دكتر عباس احمدوند از دانشگاه شهيد بهشتي و آقاي دكتر اسماعيل حسن زاده از گروه تاريخ دانشگاه الزهرا(س) به عنوان ناقدين حضور داشتند.
خلاصه ديدگاه دكتر باراني چنين بود كه؛ فرمانروايي شيعي آل بويه در سده چهارم و پنجم قمري بر بخشهاي مهمي از سرزمين ايران مانند؛ ري، اصفهان، فارس، اهواز، واسط، بصره و بغداد اقتدار يافت. براي آسيب شناسي فرمانروايي آنان بايد گفت؛ مديريت آل بويه چالش ­هاي زيادي داشت كه به گونه فراگير در دوره آل بويه وجود داشت، گرچه برخي اميران كارهايي در زمينه ­هاي مذهبي، تمدني و ايران گرايي انجام داده­ اند، اما تمركز فعاليت هاي مذهبي، سياسي، ايراني گرايي و تمدني بر دوش نخبگان و صاحب منصبان بوده است و همه اميران در همه دوره ها چنين نبوده اند و در مقايسه با فرمانروايي فاطميان، صفويه و عثماني مديريت آنان با ادعاهايشان سازگاري نداشت. مهمترين چالش­ هاي آنان: نداشتن مركزيتي براي سلطنت و فرمانروايي؛ نداشتن برنامه و هويتي مذهبي از هنگام شكل گيري تا دوره اوج و انحطاط فرمانروايي؛ نداشتن برنامه و هويتي ايراني گرايانه(گرچه خانداني ايراني بودند) از هنگام شكل گيري تا دوره اوج و انحطاط فرمانروايي مگر در دوره عضدالدوله؛ نداشتن برنامه تمدني مگر در دوره عضدالدوله، بوده است.
همچنين در اين روز كرسي ترويجي خانم دكتر معتمدي عضو هيئت علمي گروه فرانسه با عنوان: زبان پيامك، مزايا و معايب در همان مكان با حضور آقاي دكتر احمدي به عنوان دبير جلسه و منتقدين خانم دكتر شراره چاوشيان و خانم دكتر نسرين دفترچي برگزار شد.
با همگاني شدن استفاده از تلفن همراه سرويس پيام كوتاه نيز به عنوان وسيله ارتباطي كم هزينه و سريع همگير شد. در اين سخنراني به چگونگي شكل گيري اين زبان در كشور فرانسه توسط كاربران تلفن همراه، مزايا و معايب استفاده از آن توسط دانشجويان زبان فرانسه پرداخته و در بحث هاي انجام شده به آموزش اين زبان در كلاس هاي فرانسه عمومي و تاثير مثبت آن بر روند يادگيري زبان نوشتاري توسط دانشجويان تاكيد شد.
در 16 اسفند 95 كرسي ترويجي خانم دكتر هديه تقوي عضو هيئت علمي گروه تاريخ با عنوان چالش سنت با دين در عصر نبوي در اين دانشكده با حضور آقاي دكتر باراني دبير جلسه و خانم دكتر بختياري از دانشگاه الزهرا(س) و آقاي دكتر ظريفيان از دانشگاه تهران به عنوان ناقدين جلسه برگزار شد. در اين كرسي با دوره بندي عصر نبوي به مكي و مدني, نحوه مقاومت و چالش سنت هاي اجتماعي در برابر آموزه هاي ديني در شيوه هاي گفتاري از قبيل مذاكرات, مناظرات, مكالمات و ... با استفاده از روش تحليل گفتمان به بحث گذاشته شد.
ارسال کننده:
تعداد بازدید:110
تصاویر مرتبط:


  مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0

  ارسال نظرات
  نام
   
  آدرس پست الکترونیکی شما
     
  توضیحات
   
  تغییر کد امنیتی
  کد امنیت
   
  تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.