شروع پربار فعاليت رسمي مركز همايش هاي بين المللي دانشگاه الزهرا(س) با حضور مسئولان عاليرتبه كشوري
ارسال شده در تاریخ 1395/11/10
ساعت 10:15
مركز همايش هاي بين المللي دانشگاه الزهرا(س) در روز يكشنبه مورخ 3/11/95 ضمن برگزاري همايش بين المللي و نشست هاي تخصصي «جايگاه زنان انديشمند ايران و عرب درگسترش تعامل و گفتگوهاي فرهنگي» با حضور دكتر مولاوردي، معاون امور زنان و خانواده رياست جمهوري، دكتر امين زاده، معاون حقوقي رياست جمهوري، روحاني، همسر گرامي رياست جمهوري، دكتر هاشمي، معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، دكتر روشن معاون حقوقي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، دكتر واعظ مهدوي، معاون توسعه امور علمي و فرهنگي سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور، دكتر محمد تقي خاني، رئيس كميسيون دائمي هيات امناي دانشگاه الزهرا (س)، دكتر غلامرضا گرايي نژاد، نماينده سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور و عضو هيأت امناي دانشگاه، دكتر سعدالله نصيري قيداري، دبيركل كميسيون ملي يونسكو، دكتر انسيه خزعلي، رئيس دانشگاه و دبير هيات امناي دانشگاه الزهرا (س) و ساير مقامات عالي و مسئولان وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، اعضاي هيأت امنا، اعضاي هيأت علمي و كاركنان اين دانشگاه در سايت شرقي رسما راه اندازي و افتتاح گرديد.
و در ادامه افتتاح اين مجموعه، كنفرانس بين المللي گفتگوهاي فرهنگي زنان ايران و عرب طي صبح تا بعدازظهر همان روز در محل تالار نور و سالن هاي جانبي مركز همايش هاي بين المللي دانشگاه الزهرا برگزار شد.
دكتر خزعلي رييس دانشگاه طي سخنان افتتاحيه كنفرانس گفت: امروز زنان در برابر فرصتها و تهديدهاي جدي قرار دارند. وي افزود: امروز ما به جايي رسيده ايم كه به افقهاي تازه در بهره گيري از ظرفيتهاي جديد نيازمنديم. زن ايراني امروز با بهره گيري از ظرفيتهاي فرهنگي تاريخي بيش از پيش آماده است تا با محوريت توسعه فرهنگي جهان اسلام در كنار زنان جهان عرب قرار گيرد تا آسيبهاي فرهنگي ناشي از توسعه را به حداقل برساند.
دكتر مولاوردي معاون رييس جمهور در امور زنان ضمن ابراز تاسف از حادثه اسف بار ساختمان پلاسكو در تهران، براي آسيب ديدگان حادثه و خانواده هاي آنان صبر و اجر مسئلت نمود. وي در ادامه با ارائه گزارشي از افزايش مشاركت اجتماعي زنان در طول 38 سال گذشته، بر اهميت ادامه روند تثبيت برابري زنان و رفع تبعيض عليه زنان در تمامي سطوح و اقشار جامعه ايراني تاكيد نمود.
دكتر محمد روشن معاون حقوقي وزير علوم، تحقيقات و فناوري در سخنراني خود با تاكيد بر برابري حقوق زن و مرد در اسلام افزود، در خصوص تصدي مسئوليتهاي عمومي خطاب شارع اسلام عام است و تفاوتي بين زن و مرد نيست. در اصل 20 قانون اساسي نيز تاكيد شده است كه همه افراد كشور اعم از زن و مرد به طور يكسان در حمايت قانون قرار دارند. وي وجود تبعيض عليه زنان را ناسپاسي در برابر نعم الهي قلمداد نمود و بهره برداري از استعدادهاي بالقوه و بالفعل زنان در كشور را ضروري دانست.
دكتر الهام امين زاده دستيار رييس جمهور در امور حقوقي زنان با اشاره به نقش زنان در صدر اسلام در بنيان گذاري تمدن اسلامي، و تاييد نقش برجسته اجتماعي زنان ايراني پس از اسلام، افزود: متاسفانه رفتار سلاطين موجب تضعيف موقعيت زنان در ايران شد. امام خميني با پر رنگ كردن حضور زنان در عرصه مبارزه موجبات مشاركت سياسي زنان را فراهم ساخت و امروز مناصب مديريتي، علمي، اجتماعي و فرهنگي محدوديتي براي زنان ندارند. وي در ادامه سخنان خود پيشنهاد تشكيل جبهه متحد وكلا و حقوقدانان زن ايران و عرب با هدف احياي حقوق زنان و پيشگيري از جنگ و دفاع از حق صلح كه نسل سوم حقوق بشر است، را مطرح كرد. وي با اشاره به اين كه بيشترين آسيب از جنگ و ناامني متوجه زنان است، برخورداري از صلح و امنيت را حق اوليه زنان دانست.
دكتر ماهروزاده رييس شبكه زنان دانشمند مسلمان طي سخنان خود ابراز اميدواري كرد برگزاري اين همايش گامي موثر در همگرايي كشورهاي اسلامي باشد. وي با بيان تاريخچه شبكه زنان دانشمند مسلمان از اعطاي بورسهاي تحقيقاتي با حمايت سازمانهاي مختلف علمي و فرهنگي بين المللي و تخصيص 10 بورس پسادكتري به اعضاي شبكه، از ميهمانان كنفرانس دعوت كرد با تكميل فرم ثبت نام به شبكه زنان دانشمند جهان اسلام بپيوندند.
لازم به ذكر است اين همايش بين المللي به همت پژوهشكده زنان و با همكاري ساير بخشهاي دانشگاه الزهرا(س) و با مشاركت نهادهاي علمي ايران و جهان عرب برگزار گرديده و يكي از محور هاي نخستين اجلاس گفتگوي انديشمندان ايران و جهان عرب است كه به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و جمعي از دانشگاهيان از 2 تا 5 بهمن به اجرا درآمد.
در اين اجلاس علاوه بر حضور چهره هاي برجسته علمي و فرهنگي كشورمان، انديشمندان زن عرب از كشورهاي: تونس، لبنان، سوريه، اتريش،عمان، الجزاير و... حضور داشتند.
همايش فوق در سه بخش برگزار شد. بخش اول از ساعت 9 الي 12 كه به معرفي كلي همايش و ارائه چند مقاله از سوي شركت كنندگان پرداخت .
بخش دوم و سوم همايش از ساعت14 الي 17 در دو كميسيون زن علوم اجتماعي، علوم تربيتي، حقوق و كميسيون زن ادبيات وهنر برگزار شد. در اين بخش شركت كنندگان شروع به بحث و گفتگو در موضوع هاي مورد نظر به زبان عربي و فارسي پرداختند.
اختتاميه همايش از ساعت17-18 با حضور دكتر خزعلي، رئيس دانشگاه، دكتر باستاني، عضو هيات علمي دانشكده علوم اجتماعي و اقتصادي و معاون بررسي هاي راهبردي معاونت امور زنان رياست جمهوري و جمعي ديگر از مهمانان عربي و ايراني برگزار شد. مراسم اختتاميه با سخنراني دكتر خزعلي و دكتر باستاني و دكتر مشكين فام، عضو هيات علمي دانشكده ادبيات و دبير علمي همايش، به زبان عربي برگزار شد. در پايان بيانيه همايش قرائت گرديد و به امضا اعضا حاضر در جلسه رسيد و از مدعوين خارجي اين همايش تقدير و تشكر به عمل آمد و تنديسي براي ياد بود تقديم آنها گرديد .
گفتني است روبان مجموعه مركز همايشهاي بين المللي دانشگاه توسط خانم زينب عثمان، از دانشجويان خارجي اهل سوريه دانشگاه الزهرا(س) بريده شد و در ادامه مراسم افتتاح رسمي از اعضاي شركت مشاوره پارس گستره؛ شركت سازه كاران ايلام (مجري و پيمانكار پروژه)، شركت چوب طرح نوين (معماري داخلي مجموعه) تقدير بعمل آمد.
مركز همايشهاي بين المللي دانشگاه الزهرا(س) داراي يك سالن آمفي تئاتر با گنجايش 750 نفر، يك سالن جانبي با گنجايش 100 نفر و سه سالن مجزا جهت برگزاري نشستهاي تخصصي است. سالن هاي مذكور داراي امكانات سمعي و بصري پيشرفته و لابي هاي مجزا جهت برگزاري نمايشگاههاي تخصصي است.
ارسال کننده:
تعداد بازدید:82
تصاویر مرتبط:


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن:
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.