۱۳۹۷ دوشنبه ۲ مهر
درباره گروه
گروه زبان شناسي دانشگاه الزهرا (س) در سال 1383 تأسيس شده و در دو مقطع كارشناسي ارشد و دكتري فعال است. مديران گروه به ترتيب: دكتر حق بين، دكتر ساساني، دكتر حق بين، دكتر ساساني و در حال حاضر دكتر نوربخش مي باشند. اين گروه هم اكنون در مقطع كارشناسي ارشد در دو گرايش زبان شناسي همگاني و آموزش زبان فارسي به غير فارسي زبانان، و در مقطع دكتري در گرايش زبان شناسي همگاني دانشجو مي پذيرد.

هدف اصلي اين گروه مطالعه همه جانبه زبان فارسي به عنوان زبان فراملي و زبان علم ايران و يكي از زبان هاي اصلي آسياي ميانه و خاورميانه و جهان اسلام و همچنين مطالعه علمي زبان ها و گويش هاي متنوع و متعدد ايراني و غير ايراني كشور است. در همين راستا تاكنون پايان نامه ها و مقاله هاي علمي متعددي توسط اعضاي هيات علمي و دانشجويان گروه نگاشته شده است و پژو هش هاي ديگري نيز در دست انجام است.

گروه زبان شناسي در زمينه مطالعات ميان رشته اي نيز پيشتاز بوده است و در همين راستا تاكنون سه هم انديشي در زمينه زبان شناسي و مطالعات بينارشته اي برگزار كرده است. همچنين براي نخستين بار در كشور نشست هايي با عنوان هاي فرهنگ نويسي، و اصطلاح شناسي و واژه گزيني با حضور متخصصان اين حوزه ها برگزار كرده است.

از ديگر توانمندي هاي اين گروه ارائه برخي درس هاي خاص مانند نشانه شناسي، زبان شناسي قضائي، فرهنگ نويسي، زبان شناسي پيكره اي و رده شناسي در مقطع كارشناسي ارشد است كه برخي از آنها براي نخستين بار در اين مقطع توسط اين گروه ارائه شده اند. همچنين درس هاي زبان شناسي قضايي و فلسفه زبان براي اولين بار توسط اين گروه در مقطع دكتري ارائه شده است.

دانشگاه الزهرا(س) از سال 1393 اقدام به تأسيس شعبه در استان آذربايجان غربي كرده و گروه زبان شناسي نيز به صورت فعال در تأسيس اين شعبه شركت داشته است. نخستين گروه دانشجويان زبان شناسي از نيمسال اول سال تحصيلي 1393 وارد اين شعبه از دانشگاه الزهرا(س) شدند.

گروه زبان شناسي از جمله نخستين گروه هايي بود كه اواخر دهه هشتاد و اوايل دهه نود اقدام به بازنگري كامل سرفصل كارشناسي ارشد رشته هاي زبان شناسي و آموزش زبان فارسي به غير فارسي زبانان و نيز سر فصل دكتري زبان شناسي همگاني كرد. همچنين سرفصل دو رشته نشانه شناسي و زبان شناسي ناشنوايي براي نخستين بار در ايران به دست اين گروه تدوين شده است .

از برنامه هاي گروه در پنج سال آينده مي توان تهيه سرفصل رشته هاي زبان شناسي قضائي و فرهنگ نويسي در مقطع كارشناسي ارشد و پذيرش دانشجو در مقطع كارشناسي ارشد و پذيرش دانشجو در مقطع ارشد نشانه شناسي در صورت تصويب وزارت علوم اشاره كرد.
 
 مديرگروه:دكتر فريبا قطره 
دكتري آموزش زبانشناسي
مرتبه علمي: استاديار
شماره تماس: 88048535
آدرس پست الكترونيكي: f.ghatreh@alzahra.ac.irمسئول دفتر: فاطمه طاهرپور داخلي 2342 
 
 
 
تاریخ به روز رسانی:
1396/07/19
تعداد بازدید:
4278
گروه زبان شناسی
دانشگاه الزهرا
 تهران،خیابان ده ونک،دانشگاه الزهرا،دانشکده ادبیات
 D.adabiatzaban[at]alzahra.ac.ir
کدپستی : 1993893973 تلفن : 982188048038+
فاکس :
982188048038+
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.