۱۳۹۸ جمعه ۲ فروردين
برگزاری کنفرانس اقتصادی مشترک ایران و فرانسه: تولید ملی، موانع داخلی و چالش‌های بین‌المللی
ارسال شده در تاریخ 1397/02/26
ساعت 13:11
روز سه‌شنبه 97/2/25 کنفرانس مشترک اقتصادی با همکاری گروه اقتصاد دانشکده علوم اجتماعی و اقتصادی دانشگاه الزهراء(س)، مدیریت بین‌الملل دانشگاه الزهرا و موسسه روابط بین المللی راهبردی فرانسه با عنوان " تولید ملی، موانع داخلی و چالش های بین المللی" در شعبه ارومیه دانشگاه الزهرا برگزار شد. در این همایش اعضای هیات علمی دانشگاه الزهراء(س)، دانشگاه ارومیه و اساتید و پژوهشگران موسسه روابط بین المللی و راهبردی فرانسه (IRIS) به ایراد سخنرانی پرداخت.
در افتتاحیه همایش آقای مهندس رضا حسینی معاون هماهنگی امور اقتصادی و اجتماعی استانداری آذربایجان غربی به معرفی پتانسیل‌های اقتصادی استان پرداخت. در سخنرانی دوم، دکتر حسن حیدی استاد اقتصاد دانشگاه ارومیه و رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی در مورد فرصت‌ها و چالش‌های توسعه استان در سال حمایت از کالای ایرانی پرداخت. از نگاه وی عامل کلیدی در توسعه جوامع در عصر حاضر، دانش علمی و تخصصی نیروی انسانی است.
پس از سخنرانی دکتر حیدی، آقای تیری کوویل، استاد و پژوهشگر موسسه روابط بین‌الملل و راهبردی فرانسه به ایراد سخنرانی پرداخت. موضوع سخنرانی ایشان به شرکت‌های خانوادگی و سرمایه‌داری از پایین اختصاص یافت. لزوم تقویت اعتماد عمودی و افقی در جامعه، داشتن بینش مدرن، تضمین حق مالکیت از جمله شاخص‌هایی بود که از نظر ایشان به توسعه کسب و کارها کمک می کند.
پس از سخنرانی آقای تیری کوویل و پس از پذیرایی کوتاه، سخنران سوم آقای رمی بورژو به ایراد سخنرانی حول محور راهبردهای توسعه اقتصادی و فناوری با تاکید بر زمینه‌های پولی صنایع کوچک و تجارت بین‌الملل پرداخت. وی در ادامه سخنان خود به این نکته اشاره کرد که در کشور ایران بیشتر درآمد بانک‌ها صرف هزینه می‌شود. از نظر وی، بالابودن هزینه در سیستم بانکی، ریشه در نرخ بالای بهره‌ی بانکی دارد که این امر را می‌توان در اکثر بانک‌های دولتی و خصوصی مشاهده کرد. وی به کاستی‌های سیستم بانکی ایران اشاره کرد و بر ضرورت اصلاحات ساختاری در نظام بانکی تاکید نمود.
سخنران بعدی، آقای دکتر اسماعیل صفرزاده استاد مدعو دانشگاه الزهرا حول محور بالندگی تولید ملی در اقتصاد ایران: موانع نهادی و ساختاری سخنرانی کرد. از نظر دکتر صفرزاده تولیدی بالنده است که رقابت‌پذیر، باکیفیت و مبتنی بر منابع طبیعی صرف نباشد و دارای پیچیدگی باشد. وی در ادامه سخنان خود به بررسی آثار اتکای دولت بر درآمدهای مالیاتی و مردم‌نهاد به‌جای درآمد نفتی پرداخت.
در ادامه پنل پرسش و پاسخ برگزار شد که حاضرین در جلسه سوالاتی را از سخنرانان همایش مطرح کردند و پاسخ‌های آنان ارائه شد. در خاتمه، خانم دکتر قربان‌نژاد، سرپرست شعبه ارومیه، از اساتید، سخنرانان و حامیان همایش قدردانی کرد و جلسه با اهدای هدایا به سخنرانان پایان یافت.
ارسال کننده:
تعداد بازدید:137
تصاویر مرتبط:


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن:
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.