۱۳۹۸ سه شنبه ۲۹ مرداد
حضور نمایندگان ایران از دانشگاه الزهرا در اجلاسیه جهانی کدکس ادویه
ارسال شده در تاریخ 1397/11/09
ساعت 08:32
چهارمین اجلاسیه جهانی استاندارد کدکس ادویه از یکم تا پنجم بهمن ماه سال جاری در شهر تری وندروم ایالت کرالای هندوستان برگزار شد.
در این اجلاسیه که با حضور نمایندگان بیش از 30 کشور از سراسر جهان به منظور تدوین استانداردهای بین المللی با موضوعات ادویه ها و چاشنی ها برگزارشد، دکتر فخری سادات حسینی، دبیر کمیته کدکس ادویه ایران و دکتر منیر حسین زاده نمین، عضو هیات علمی دانشکده علوم زیستی شرکت کردند. کمیته کدکس ادویه از سال 2015 با مشارکت کشورهای مختلف جهان ، اتحادیه اروپا، سازمان بین المللی ایزو ، مجمع جهانی ادویه و سایر سازمان ها و ارگان های ذی نفع تشکیل شد و مقر اصلی آن در کشور هندوستان قرار گرفت. این کمیته هر 18 ماه یکبار اجلاسیه جهانی برگزار می کند و اعضای آن پیشرفت پروژه های مصوب و ارزیابی پیشنهادهای جدید را انجام می دهند. در فاصله بین اجلاسیه ها کشورهای راهبر هر پروژه، از طریق تشکیل کارگروه های الکترونیکی با سایر کشورها در ارتباط بوده و نظرات آنها را دریافت کرده و بررسی می کند .
از سال 1393 کمیته متناظر کدکس CCSCH ایران براساس دستورالعمل سازمان ملی استاندارد تشکیل شده و فعالیت خود را آغاز کرد. دبیرخانه این کمیته در دانشگاه الزهرا می باشد و دبیر آن دکتر فخری سادات حسینی، عضو هیات علمی دانشکده علوم زیستی است. با توجه به اینکه زعفران به عنوان یک کالای غیر نفتی با ارزش بالا در تجارت بین المللی کشور دارای اهمیت بسیاری است، تدوین استاندارد کدکس آن در حفظ منافع ملی و جلوگیری از تقلبات و سوء استفاده های برخی کشورها به ویژه در زمینه صادرات آن از الویت های کمیته بود که براساس این سیاست، پیشنهاد آن در دومین اجلاسیه توسط ایران مطرح و نهایتا با دفاع ایران و تاکید بر لزوم تدوین استاندارد کدکس زعفران، اجرای آن با رهبریت ایران مورد تصویب کشورها قرار گرفت. درچهارمین اجلاسیه، ایران با حضور خود و دفاع محکم از اصول منافع تجاری توانست، پروژه استاندارد زعفران را تا مرحله 5 ارتقا بدهد که در مرحله بعد نهایی شده و به عنوان یک سند بین المللی در CODEX ALIMENTARIUS نمایه می شود و تمام کشورها در مراودات بین المللی خود ملزم به رعایت مفاد آن می باشند.
 
 
ارسال کننده:
تعداد بازدید:242
تصاویر مرتبط:


فیلم مرتبط
صوت
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن:
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.