۱۳۹۸ دوشنبه ۵ اسفند
با تلاش محققان دانشگاه الزهرا (س) : طراحی و ساخت فوتوکاتالیست زرده-پوسته چین خورده پوشیده شده با نانوذرات طلا/پالادیم برای تشکیل پیوند کربن-کربن با استفاده از نور مریی
ارسال شده در تاریخ 1398/04/22
ساعت 11:36
سحر روحانی دانشجوی دکتری شیمی آلی ، تحت راهنمایی دکتر قدسی محمدی زیارانی عضو هیات علمی گروه شیمی دانشگاه الزهرا (س) در همکاری با محققانی از دانشگاه تهران و دانشگاه ژنو سوییس توانستند با مهندسی معماری پیشرفته در مقیاس نانو، نانوذرات مودار زرده-پوسته تیتانیوم دی اکسید سیاه پوشیده شده با فلزات گران-بهای طلا/پالادیم را به عنوان فوتوکاتالیستی موثر برای انجام واکنش¬های آلی در حضور نور مرئی ارائه کنند.
در سال های اخیر، استفاده از فوتوکاتالیست¬ها به¬منظور انجام واکنش¬های اکسایش-کاهش با بهره¬گیری از انرژی نور (به عنوان یک منبع تجدید پذیر و بی پایان) برای انجام واکنش های شیمیایی توجه ویژه ای را به خود جلب کرده است؛ زیرا همواره تبدیل مواد آلی کم ارزش به ساختارهای ارزشمند یکی از جاذبه¬های بزرگ در علم شیمی بوده است. در این راستا، می توان با طراحی و سنتز فتوکاتالیست¬ها با ساختارهای مهندسی شده و ایجاد معماری های نوین و هدفمند با رویکرد فنآوری نانو، بازده و عملکرد این نیمه رساناها را به طور چشم گیری بهبود بخشید. برای این منظور، تیم تحقیقاتی ما در یک همکاری تیمی توانست معماری چین خورده زرده-پوسته (Yolk-Shell) تیتانیوم دی اکسید پوشیده شده با ذرات هسته-پوسته (Core-Shell) طلا/پالادیم را با استفاده از روش های سولوترمال، اچینگ کنترل شده و هیدروژناسیون در دمای بالا جهت انجام واکنش کوپلینگ سوزوکی در حضور نور مرئی طراحی و ارائه نماید. در این ساختار سطح موثر بالای ناشی از سطوح چین خورده و فضای خالی بین زرده و پوسته، باعث افزایش جذب و انعکاس متعدد نور می¬شود. حضور گونه های Ti3+ روی سطح TiO2، با کاهش باند گپ باعث سرعت بخشیدن به جداسازی الکترون-حفره و در نتیجه افزایش فعالیت ساختار در محدوده¬ی نور مریی می¬گردد. هم¬چنین وجود نانوذرات طلا/پالادیم بر روی سطح ساختار باعث ایجاد اثر پلاسمونیک در حضور نور شده که نتیجه تمام این موارد جذب حداکثری نور و تسهیل فرایند انتقال الکترون برای انجام واکنش¬ های آلی مورد نظر می¬باشد.
استراتژی های پیشنهاد شده در طراحی این فوتوکاتالیست، منجر به فعالیت چشم¬گیر جهت انجام واکنش جفت شدن کربن-کربن با TOF بالا در محدوده¬ی نور مرئی گردید. نتایج این کار می¬تواند دیدگاه جدیدی برای طراحی نانومعماری-های پیشرفته با خواص بهبود یافته جهت انجام دیگر فرایندهای فوتوکاتالیستی به¬وجود آورد.

نتایج این کار تحقیقاتی که تحت یک همکاری بین المللی انجام گردیده است، در مجله معتبر Catalysis Science & technology با ضریب تأثیر 726/5 به چاپ رسیده است.
روابط عمومی به نمایندگی از جامعه علمی دانشگاه الزهرا (س) این موفقیت را به ایشان تبریک عرض نموده و سلامتی و موفقیت روزافزونشان را از درگاه باریتعالی آرزومند است.
لینک مقاله مذکور
https://pubs.rsc.org/en/content/articlepdf/2019/cy/c9cy00798a?page=search
ارسال کننده:
تعداد بازدید:1204
تصاویر مرتبط:


  برچسب ها
  فیلم مرتبط
  صوت
  مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

  ارسال نظرات
  نام
  آدرس پست الکترونیکی شما
  شماره تلفن:
  توضیحات
   
  خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
  کد امنیت
  تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.