۱۴۰۳ جمعه ۲۹ تير

تألیفات سال 1380

 
 1- یهود شناخت، دکتر سهیلا جلالی کندری 

معرفی کتاب
کتاب یهودشناخت با محوریت اصلی قرآن کریم، کتاب های لغت و تفاسیر مهم شیعی و سنی؛ به پژوهش در مورد یهود از دیدگاه قرآن می پردازد.
این پژوهش در چهار فصل با عناوین زیر تنظیم شده است:بنی اسراییل و ابعاد آن، علل مغضوب شدن یهود، اندیشه وصفات اخلاقی یهود و فرجام یهود. در فصول یاد شده، این موضوعات مورد بحث و بررسی قرار گرفته است:
معنای تفضیل در لغت و قرآن، تفضیل بنی اسرائیل، نعمت های عطا شده به بنی اسراییل، معنای لغوی غضب، علل مغضوبیت بنی اسرائیل، دنیاگرایی، کشتن پیامبران و صالحان، ترک امر به معروف و نهی از منکر، بغی و فزون جویی، ظلم، فسق، سخت دلی و قساوت قلب، سخنان گناه آلود و نسبت های ناروا، خودبرتربینی و نژادپرستی، عهد شکنی، تکذیب پیامبران و خیرخواهان و کشتن آن ها، تزویر و فریب، حسادت، پیشتازی در اثم و عدوان، لجاجت و تعصب، سفاهت و جهالت، دروغ پراکنی و دروغگویی، بهانه جویی، جبن و ترس، مفسده جویی، سد راه حق شدن، عقوبت های دنیوی، عقوبت های اخروی و … تنظیم شده است.
قرآن از بنی اسراییل بیش از هر قوم دیگری سخن گفته است؛ زیرا با وجود آنکه پیامبران بزرگی از میان آنان مبعوث شدند و کتاب آسمانی تورات بر آنان نازل شده بود؛ هدایت را به ضلالت و گمراهی فروختند. شناخت یهود براساس آیات قرآن، برای هر مخاطبی عبرت آموز و روشنگر بسیاری از مسائل فراوانی است. در عین حال، این اثر به سؤالات و ابهامات گوناگونی در این باره پاسخ می دهد.
 
 

تاریخ به روز رسانی:
1402/04/12
تعداد بازدید:
1404
دانشگاه الزهرا
 تهران،خیابان ده ونک،دانشگاه الزهرا،ساختمان خوارزمی، طبقه سوم، دانشکده الهیات کدپستی : 1993893973
تلفن : 982188058923+ فاکس : 982188058923+
 theology@alzahra.ac.ir
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.