۱۴۰۳ چهارشنبه ۲۷ تير

درباره گروه


معرفی گروه مطالعات خانواده و زنان

در سال 1375 توسط شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم مورد تائید قرار گرفت و از همان سال در دانشگاه الزهرا(س) به اجرا درامد. این گروه در حال حاضر، دارای 5 عضو هیئت علمی شامل 1 استاد، 1 دانشیار و 3 استادیار است.

 

معرفی رشته مطالعات خانواده و زنان

گروه مطالعات خانواده و زنان در حال حاضر با گرایش مطالعات خانواده در مقطع کارشناسی و مطالعات زنان در مقطع کارشناسی ارشد در دوره های روزانه، شبانه فعالیت می نماید.

رشته مطالعات خانواده (کارشناسی):

این رشته به مطالعات و بررسی سیستماتیک و علمی خانواده از دیدگاه فقهی، حقوقی، اجتماعی، روانشناسی بر مبنای تفکرات اسلامی می پردازد و مجموعه ای هماهنگ از فعالیت های پژوهشی و آموزشی است که موجب احاطه و دستیابی دانشجو به آثار علمی، تهیه متون تحقیقاتی و نوآوری و کمک به تعمیق اطلاعات، پیشرفت مرزهای دانش در زمینه خانواده خواهد بود. 

رشته مطالعات زنان (کارشناسی ارشد با دو گرایش زن و خانواده و حقوق زن در اسلام):

رشته مطالعات زنان، یک دوره مطالعات میان رشته ای است. در این رشته سعی بر این است تا بینشی صحیح از جایگاه زن در ایران و جهان به صورت علمی و آکادمیک ارائه شود. گرایش زن و خانواده گرایشی میان رشته ای با صبغه جامعه شناسی، و گرایش حقوق زن در اسلام گرایشی میان رشته ای با صبغه حقوقی است.

مقاطع تحصیلی                                                                                                                    

در دانشگاه الزهرا (س) ابتدا با مقطع کارشناسی در سال 1375 شروع به کار کرد و پس از فراهم شدن شرایط و امکانات لازم توسعه یافت و دوره‌‌های کارشناسی ارشد در سال 1380راه‌اندازی شد. دانشگاه الزهرا، به همراه دانشگاههای تربیت مدرس و علامه طباطبایی سه دانشگاهی هستند که برای اولین بار در سال تحصیلی 81-1380 در کشور در دوره کارشناسی ارشد مطالعات زنان دانشجو پذیرفتند.

در حال حاضر 109 دانشجو در مقطع کارشناسی مطالعات خانواده و 71 دانشجو در  دوره کارشناسی ارشد  مطالعات زنان مشغول به تحصیل هستند.

 

بازار کار حرفه‌ای دانش آموختگان رشته مطالعات خانواده و زنان

 با توجه به وجود بازار کار مناسب برای دانش آموختگان این رشته و با عنایت به استعدادهای تحصیلی قابل توجه آن‌ها، دانش‌آموختگان گروه مطالعات خانواده و زنان دانشگاه الزهرا به سادگی وارد بازار کار حرفه‌ای در امور آموزش و پژوهش کشور، کمیسیون های بانوان، مراکز بهزیستی، دفاتر مشاوره امور زنان و خانواده در وزارت خانه ها، صدا و سیما سازمان برنامه ریزی، دادگاه ها و بازپروری و زندان ها می‌شوند. همچنین رضایت مراکزی که با دانش آموختگان مطالعات این دانشگاه همکاری دارند، موجبات رشد و پیشرفت روزافزون آن‌ها را در سطوح دانشگاهی و حرفه‌ای فراهم کرده است.

 

توانمندی‌های تحقیقاتی و آموزشی

اعضای هیئت‌علمی این گروه در ارائه خدمات پژوهشی و دوره‌های آموزشی در زمینه‌های زیر از توانمندی‌های ویژه‌ای برخوردار می‌باشند:

 حوزه خانواده

 حوزه زنان

 حوزه فقه و حقوق خانواده و زنان

 

 تاریخ به روز رسانی:
1402/08/03
تعداد بازدید:
29346
گروه مطالعات
دانشگاه الزهرا
 تهران،خيابان شيخ بهايي شمالي،درب شرقي دانشگاه الزهرا، ساختمان مصلي نژاد، دانشكده علوم اجتماعي و اقتصادي   كدپستي : 1993893973
تلفن : 982188058491+ فاكس : 982188047862+
 socialeconomic[at]alzahra.ac.ir
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.