۱۴۰۳ جمعه ۲۹ تير

تاریخچه دانشگاه الزهرا

درب اصلی دانشگاه الزهرادانشگاه الزهرا(س) دانشگاه ویژه زنان، واقع در دهکده ونک تهران، در سال 1343 تاسیس شد. در آن هنگام با 90 دانشجو و با نام «مدرسه عالی دختران» فعالیت خود را آغاز نمود و علاوه بر رشته های مترجمی زبان های خارجی، منشی گری و روانشناسی تدریس رشته ای تحت عنوان فنون خانه داری را در برنامه فعالیت های آموزشی خود قرار داد (در رشته اخیر، از سال دوم تاسیس 45-1344 ، پذیرش دانشجو صورت گرفت.) 
در سال تحصیلی 55 -1354 مدرسه عالی دختران تبدیل به دانشگاه شد و از سال 1356در قالب مجموعه ای از 4 دانشکده : علوم پایه، ادبیات و علوم انسانی، علوم مدیریت و اقتصاد  و هنر درآمد.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی با همین ترکیب، تحت نام مطهر الزهرا«س» فعالیت خود را ادامه داد.
در سال 1365 چهار دانشکده مزبور به دانشکده های: علوم پایه، علوم اجتماعی و اقتصادی، ادبیات و هنر تغییر یافت. در سال 1373 دانشکده های: علوم تربیتی و روانشناسی، تربیت بدنی، فنی مهندسی به صورت مجزا موجودیت یافتند و در سال 1380 نیز دانشکده الهیات و ادبیات با دریافت موافقت اصولی وزارتخانه، به دو دانشکده ادبیات و دانشکده الهیات تبدیل گردید. با این احتساب تعداد دانشکده ها به 8 مورد تغییر کرد.
در سال 1393 و با تفکیک دانشکده علوم پایه دانشگاه به سه دانشکده علوم ریاضی، علوم زیستی، فیزیک و شیمی تعداد دانشکده ها به 10 مورد افزایش یافت. دانشگاه الزهرا(س) با وسعتی معادل 14هکتار، افزون بر فضای فیزیکی دانشکده و پژوهشکده ها، دارای: آزمایشگاه ها، سایت ها و کارگاه های تخصصی، آمفی تئاتر، استخر، رستوران، سالن های ورزش، بانک، پست و مهد کودک می باشد. 
در این بخش تحولات دانشگاه الزهرا (س) طی تاریخ 50 ساله آن به اختصار، ارائه می گردد:
آذر ماه 1343: 
افتتاح مکان های اولیه مدرسه عالی دختران ایران در خیابان های ایرانشهر و وصال شیرازی که متعاقبا در مهر ماه سال 1346 تغییر مکان یافته و به موقوفه مرحوم میرزا یوسف خان مستوفی الممالک-صدراعظم دوره قاجار- منتقل گردید. 
خرداد ماه 1344:
واگذاری اراضی شمال جاده ونک،شمال مقبره مستوفی الممالک و شرق دبستان کاوه به فضای مدرسه عالی دختران ایران به مجموع مساحت 20397 متر مربع.
شهریور ماه 1344:
واگذاری مجموع 5565 متر مربع واقع در مشرق، مغرب و جنوب مقبره مرحوم مستوفی الممالک
مهر ماه 1345:
واگذاری 88 هزار متر مربع معروف به باغ نو جهت توسعه فضای آموزشی مدرسه عالی دختران که پس از مدتی به جهت پیش آمدن مشکلاتی تحویل آن به تعویق افتاد. 
اردیبهشت ماه 1346 : 
ایجاد سالن ورزش سر پوشیده به مساحت تقریبی یکهزار متر مربع در مدرسه عالی دختران ایران .
مهرماه 1346:
اتمام بنا و تحویل ساختمان های روانشناسی با مساحت 2033 متر مربع، زبان های خارجی با مساحت 1835 متر مربع، ساختمان فنون خانه داری با مساحت 1580 متر مربع، عمارت بزرگ مرکزی متعلق به: کلاس های عمومی، کتابخانه، کافه تریا، ناهارخوری، دفتر رئیس و اداره امور دانشجویان با مساحت 3975 متر مربع، ساختمان های خوابگاه های شبانه روزی قرمز و سفید با مجموع مساحت 3300 متر مربع. 
مهرماه 1347:
تکمیل ساختمان خانه داری به مساحت 600 متر مربع و احداث ساختمان تربیت بدنی. 
1348:
احداث بنای تکمیلی خانه داری، حسابداری و استخر شنا به مساحت 1700 متر مربع.
مهر ماه 1350:
احداث ساختمان به ابعاد 31.60 در 5.90 جهت شعبه بانک ملی و فروشگاه دانشجویی
سال 1357 : 
تأسیس دانشکده هنرهای کاربردی و مهد کودک.
تیر ماه 1360:
واگذاری مجدد اراضی باغ نو به جهت توسعه فضای آموزشی دانشگاه الزهرا(س)
1365:
تاسیس دانشکده الهیات، ادبیات و علوم انسانی دانشگاه الزهرا (س) با 8 گروه آموزشی: الهیات، ادبیات فارسی، زبان فرانسه، زبان انگلیسی، روانشناسی، علوم تربیتی، کتابداری و تاریخ که در سال های بعد به سه دانشکده تفکیک شد.
آغاز به کار دانشکده علوم اجتماعی و اقتصادی (تمامی گروه های این دانشکده از سال های دهه 1350در دانشگاه الزهرا (س) وجود داشته است ولی از سال 1365 در چهارچوب یک دانشکده قرار گرفتند). 
اسفند ماه 1368 :
ساختمان 13 طبقه 16 آذر واقع در بلوار کشاورز نبش خیابان 16 آذر به مساحت تقریبی 600 متر مربع جهت بهره برداری به عنوان خوابگاه دانشجویان خریداری گردید .
سال 1372 : 
احداث مجتمع خوابگاهی فرزانگان دانشگاه الزهرا (س) مشتمل بر 4 گلستان با متراژ حدود 20000 متر مربع در محوطه ای مشجر با متراژ حدود 5 هکتار جهت اسکان و پذیرایی دانشجویان شهرستانی دانشگاه الزهرا (س)
سال 1373:
کسب موافقت اصولی وزارت فرهنگ و آموزش عالی در 23/7/73 جهت تأسیس دانشکده مهندسی با ارائه 2 رشته مهندسی صنایع و کامپیوتر، متعاقب آن تأسیس دانشکده فنی و مهندسی در دانشگاه الزهرا (س).
کسب موافقت اصولی وزارت فرهنگ و آموزش عالی در 26/10/73 جهت تأسیس دانشکده تربیت بدنی
موافقت شورای گسترش آموزش عالی در 1/11/73 با تفکیک دانشکده الهیات و علوم انسانی دانشگاه الزهرا(س) به دو دانشکده (الهیات و ادبیات) و (علوم تربیتی و روانشناسی) و استقلال این دو دانشکده از یکدیگر .
سال 1375 : 
موافقت شورای گسترش آموزش عالی با ایجاد پژوهشکده زنان در 17/9/75. این پژوهشکده اولین مرکز علمی – پژوهشی است که با موافقت قطعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به منظور ساماندهی تحقیقات پیرامون مسائل زنان و ارائه راهبردهای اجرایی در خصوص مسائل و مشکلات آنان به مسئولان تاسیس گردید .
تاسیس دبستان گل های دانشگاه الزهراء (س) و متعاقب آن راه اندازی مدرسه راهنمایی و دبیرستان گل های دانشگاه الزهرا (س) در سال های 1377 و 1383.
بهمن ماه 1379:
بهره برداری از سالن ورزش چند منظوره ایران به مساحت 4000 متر مربع واقع در محل باغ نو که شروع فعالیت عمرانی آن از بهمن 1378آغاز گردیده بود . 
تیرماه 1379:
بهره برداری از استخر سر پوشیده در محوطه خوابگاه با زیر بنای 1000 متر که فعالیت ساختمانی آن از سال 1369 آغاز گردیده بود .
آذر ماه 1380 : 
تفکیک دانشکده الهیات و ادبیات به دو دانشکده ادبیات و دانشکده الهیات.
آبان ماه 1380:
طراحی "نشان دانشگاه الزهرا(س)" توسط خانم دکتر اشرف السادات موسوی لر، عضو هیات علمی دانشکده هنر و تصویب آن توسط وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری 
فروردین ماه 1382:
پس از 25 سال نامه نگاری و دستور روسای جمهور، تلاش روسای دانشگاه برای الحاق مجموعه آموزشی راه آهن به دانشگاه به نتیجه رسید و سند منگوله دار مجتمع راه آهن و ثبت آن به نام دانشگاه الزهرا (س) به مساحت بیش از پنج هکتار با انضمام رسمی فضای مجموعه آموزشی مجتمع راه آهن به دانشگاه الزهرا (س) در تاریخ 29/12/82 صورت گرفت و دانشگاه الزهرا (س) از تاریخ 31/3/83 در اراضی یاد شده استقرار و بدین ترتیب مساحتی به متراژ 51760 متر مربع به این دانشگاه ملحق گردید. 
تیر ماه 1382:
افتتاح مجموعه علمی، فرهنگی و هنری دانشگاه الزهرا (س) مشتمل بر نگارخانه کمال الدین بهزاد، کلینیک مشاوره و روانشناسی، کتاب فروشی دانشگاه الزهرا (س) و کلاس های آزاد کوتاه مدت علمی و هنری.
ساختمان خوارزمی دانشگاه الزهرامهرماه 1382 :
بهره برداری از بنای خوارزمی در پردیس مرکزی دانشگاه الزهرا (س) که فعالیت ساختمانی آن در اردیبهشت ماه 1373 آغاز گردیده بود ، در سال 1382 پایان یافت و توانست با افزودن 18 هزار متر مربع فضای آموزشی دانشگاه را توسعه بخشد .
خرداد ماه 1383 : 
افتتاح و بازگشایی مکان سفره خانه سنتی ترمه دانشگاه الزهرا (س)، پس از بازسازی مجدد با دکوراسیون سنتی و اتمام طرح ساماندهی به دو سالن پردیس شرقی مرکز همایش های پروین اعتصامی و سالن تالار اجتماعات مشرق در راستای اتمام طرح ایجاد مجموعه فرهنگی، رفاهی دانشگاه الزهرا (س) به همت روابط عمومی دانشگاه .
سال درب شرقی دانشگاه الزهرا1384 : 
مقدمات احداث کتابخانه نابینایان در خوابگاه دانشگاه الزهرا (س) در سال 1378 فراهم شد و در سال 1384 به پایان رسید و اضافه بر آن کتابخانه دیگری نیز ، جنب کتابخانه مرکزی، برای نابینایان تاسیس گردید.
طراحی سردر و تابلوی جدید پردیس شرقی دانشگاه الزهرا (س) ورودی میدان شیخ بهایی توسط هنرمند، آقای مهندس مهدی مکی نژاد . 
مهر ماه 1385:
بهره برداری از خوابگاه شماره 5 فرزانگان که عملیات احداث آن از سال 1380 آغاز گردیده بود . 
آبان ماه 1386:
تجدید بنای کامل مهد کودک که پس از تخریب کامل ساختمان قدیمی به صورت کاملا استاندارد که در کشور بی نظیر می باشد توسط شهرداری تهران ، ساماندهی گردید.
 
سردر اصلی دانشگاه الزهراسال 1389 : 
بهره برداری از نمای جدید سر در شمالی دانشگاه الزهرا (س) 
اسفند ماه 1389 :
تصویب اساسنامه تاسیس مرکز رشد و واحدهای فناور دانشگاه توسط هیات امناء که موافقت اصولی آن در پاییز همان سال اخذ شده بود و فعالیت اصلی آن از اردیبهشت ماه 1390 با فعال سازی 20 واحد فناور در مرحله پیش رشد و رشد در مجتمع 16 آذر دانشگاه آغاز گردید . 
تیر ماه 1391:
موافقت اولیه شورای گسترش آموزش عالی با ایجاد سه شعبه دانشگاه الزهرا در استان های البرز، خراسان رضوی و آذربایجان غربی به شرط تامین زیر ساخت ها توسط مسئولان استانی. 
شهریور ماه 1391:
آزمایشگاه تخصصی توسعه و ارزیابی سیستم های عامل از مجموعه آزمایشگاه های ملی که در راستای تفاهم مشترک با سازمان فناوری اطلاعات ایران افتتاح گردید . 
ایجاد کانون هماهنگی دانش و صنعت صنایع دستی کشور در دانشگاه الزهرا(س)
مهر ماه 1391:
تدوین سندچشم انداز و اهداف کلان دانشگاه 
خرداد 1392 :
موافقت شورای گسترش آموزش عالی با تاسیس پردیس خودگردان و پذیرش دانشجو از مهرماه 92 در مقاطع تحصیلات تکمیلی.
تصویب نمودار جدید سازمانی دانشگاه الزهرا(س) توسط وزیر علوم، تحقیقات و فناوری.
بهمن ماه 92:
همزمان با ایام الله دهه مبارک فجر، افتتاح رستوران جدید دانشگاه در مجموعه فرهنگی، رفاهی واقع در سایت شرقی با گنجایش 6000 نفر 
اردیبهشت ماه 93:
ایجاد شعبه شهر ارومیه و پذیرش دانشجو در رشته ها و مقاطع تحصیلات تکمیلی از مهرماه 93
افتتاح ساختمان آموزشی اهدایی مجموعه فرهنگی و بنیاد خیریه مصلی نژاد و اختصاص آن به فضای جدید دانشکده علوم اجتماعی و اقتصادی
خرداد ماه 93:
همزمان با ایام ارتحال امام خمینی(ره) تشییع و خاکسپاری دو شهید گمنام در صحن مسجد درحال احداث دانشگاه واقع در مجموعه فرهنگی، رفاهی واقع در سایت شرقی دانشگاه. 
تیر ماه 93:
افتتاح دو آزمایشگاه تخصصی مرکزی (SEM) و تحقیقات دارویی.
شهریور ماه 93:
افتتاح مرکز علم و فرهنگ دانشجویی در مجموعه فرهنگی-رفاهی دانشگاه.
تفکیک دانشکده علوم پایه به سه دانشکده (علوم ریاضی)،(علوم زیستی) و (فیزیک و شیمی).
چاپ تمبر یادبود 50 سالگی دانشگاه الزهرا (س)
آذر ماه 93:
اصلاح ساختار سازمانی دانشگاه الزهرا (س) و تصویب تشکیلات تفصیلی
دی ماه 93:
تدوین سند راهبردی دانشگاه الزهرا (س)
بهمن ماه 93 :
افتتاح باشگاه آزاداندیشی حدیث و سالن آمفی تئاتر حورا
رونمایی از سند اخلاقی دانشگاه الزهرا(س)
راه اندازی سامانه نظام پیشنهادات دانشگاه الزهرا(س)
مهر ماه 94:
افتتاح مسجد فاطمه الزهرا سلام الله علیها در مجموعه فرهنگی-رفاهی دانشگاه الزهرا(س)
دی ماه 94:
افتتاح نمایشگاه و فروشگاه دائمی انتشارات دانشگاه الزهرا(س)
بهمن ماه 94:
افتتاح نیروگاه فتوولتائیک خورشیدی دانشگاه الزهرا (س) در دهه فجر انقلاب اسلامی
خرداد ماه 95:
راه اندازی مرکز بین المللی آموزش زبان و ادبیات فارسی به غیر فارسی زبانان و دریافت مجوز رسمی فعالیت از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در آبان ماه 95
بهمن ماه 95:
افتتاح و بهره برداری از مرکز همایش های بین المللی دانشگاه الزهرا(س)
 
سالن همایش دانشگاه الزهرا         سال تورانی دانشگاه الزهرا 
خردادماه 96 
افتتاح نوآوری و شکوفایی مدیریت کارآفرینی و ارتباط با جامعه معاونت پژوهشی دانشگاه الزهرا(س) 
مهرماه 96 
افتتاح گلستان 6 از سرای فرزانگان دانشگاه الزهرا(س) 
آبان ماه 96:
افتتاح درمانگاه تخصصی سلامت و درمان دانشگاه الزهرا(س)
آذرماه 96:
افتتاح آزمایشگاه تخصصی آواشناسی در دانشکده ادبیات دانشگاه الزهرا(س)
دی ماه 96:
افتتاح ساختمان جدید کتابخانه مرکزی دانشگاه الزهرا(س)
اردیبهشت ماه 97:
افتتاح سالن های ورزشی در سرای فرزانگان دانشگاه الزهرا(س)
شهریور ماه 97: 
راه اندازی کافه تریا جدید در دانشگاه الزهرا (س) همزمان با شروع سال تحصیلی جدید
مهر ماه 97:
افتتاح بنای مزار شهدای گمنام دانشگاه الزهرا(س)
آذر ماه 97:
افتتاح ساختمان جدید شعبه ارومیه دانشگاه الزهرا(س) 
دی ماه 97:
افتتاح پژوهشکده و نگار خانه دانشکده هنر دانشگاه الزهرا(س)  
اسفند ماه 97:
راه اندازی سامانه CRM را با هدف طرح تکریم ارباب رجوع 
تیر ماه 98:
رونمایی از پورتال جدید انگلیسی دانشگاه الزهرا(س) با امکانات گسترده و طراحی جدید
مرداد ماه 99:
وب سایت دانشگاه الزهرا با قابلیت ها و امکانات جدید به مناسبت عید غدیر خم رونمایی شد
مرداد ماه 99:
افتتاح سامانه پردازش سریع دانشگاه الزهرا با عنوان "سورنا "
خرداد ماه 1400:
سالن آزمون بین‌المللی دانشگاه الزهرا با هدف برگزاری آزمون‌های بین‌المللی رونمایی شد
شهریور ماه 1400:
با هدف غنی سازی اوقات فراغت دانشجویان؛ پیست دوچرخه سواری دانشگاه الزهرا افتتاح شد 
مهر ماه 1400: 
افتتاح سالن گردهمائی به نام خانم مریم صدارتی بانوی پیشکسوت و قهرمان آسیا
بهمن ماه 1400:
افتتاح باشگاه ورزشی یاس ویژه اعضای هیات علمی و کارمندان و انبار مرکزی دانشگاه همزمان با دهه مبارک فجر 
اسفند ماه 1400:
افتتاح خانه دارت و آشیانه دوچرخه سواری دانشگاه الزهرا(س)
 
 

تاریخ به روز رسانی:
1401/03/17
تعداد بازدید:
163012
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3 تعداد کل امتیازها:264
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 1)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن:
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 تهران، خیابان ده ونک، دانشگاه الزهرا ( س )
  کدپستی : 1993893973
تلفن : 982188044040+
فاکس : 982188035187+
 pr[at]alzahra.ac.ir
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.