برگزاری افتتاحیه اجلاس بین المللی «بررسی ابعاد حقوقی جنایات رژیم صهیونیستی و حامیان در غزه» با حضورفعال حقوقدانان 21کشورجهان در دانشگاه الزهرا (س)

ارسال شده در تاریخ 1403/02/30
ساعت 11:32
برگزاری افتتاحیه اجلاس بین المللی «بررسی ابعاد حقوقی جنایات رژیم صهیونیستی و حامیان در غزه» با حضورفعال حقوقدانان 21کشورجهان در دانشگاه الزهرا (س)

افتتاحیه اجلاس بین المللی «بررسی ابعاد حقوقی جنایات رژیم صهیونیستی و حامیان در غزه» به میزبانی دانشگاه الزهرا (س)، در 29 اردیبهشت ماه 1403 با عنوان "سنجش نقض حقوق بشر در غزه و تعهدات جامعه بین المللی" با حضور صاحب نظران، حقوقدانان ایرانی و 21کشور جهان و نمایندگان سازمان‌های فعال در دفاع از حقوق ملت مقاوم و سربلند فلسطین انجام شد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه الزهرا(س)، دکتر زهرا ناظم بکایی»، رئیس دانشگاه در ابتدای این اجلاس بین‌المللی با اشاره به این مطلب که این نشست همسو با اهداف دانشگاه و پاسداشت مقام انسانیت، بزرگداشت ایستادگی محور مقاومت، همدردی با مردم مظلوم و مقتدر غزه به ویژه زنان و کودکان در سطح بین‌المللی برگزار شده است، گفت: دانشگاه الزهرا(س) پس از برگزار نمودن همایش پر افتخار «غزه زنده است» این بار " افتتاحیه اجلاس بین‌المللی بررسی ابعاد حقوقی جنایات رژیم صهیونیستی و حامیان در غزه" را با حضور حقوقدانان برخی کشورها و صاحب نظران داخل و خارج کشور در سطح بین المللی در ایران برگزار می‌نماید.

وی در ادامه با بیان اینکه بعد از گذشت هشت ماه از جنگ غزه و در شرایطی که کودکان بی‌گناه، زیر آتش بمباران رژیم کودک‌کش، روز‌های خود را سپری می‌کنند و مجامع بین المللی برای پایان دادن به این کابوس وحشتاک هیچ اقدامی انجام نداده‌اند، خاطرنشان کرد: در این بین مردم مسلمان و دغدغه‌مند در سراسر جهان سعی می‌کنند تا از هر طریقی، حمایت خود را از مردم غزه اعلام کنند.

در ادامه حجت الاسلام شیخ یوسف ناصری از علمای برجسته مقاومت کشور عراق، گفتند : ما به درستی به حقوق قانونی مسلمانان نمی‌پرداخته‌ایم و ‌نقص‌ و کمبودهایی در حقوق بین الملل وجود دارد. وی با اشاره به پیمان ابراهیم آن را ناقض قوانین بین‌المللی خواند و تاکیدکرد که مردم فلسطین این پیمان را مردود می‌شمارند.

در ادامه این نشست حوری یوسف، عضو هیئت علمی دانشگاه ملی الجزیره با بیان اینکه فاجعه انسانی در غزه و رفح در حال وقوع است، گفت: هیچ حقوقدانی جنایتی که در فلسطین اشغالی در حال وقوع است را انکار نمی‌کند. وی تصریح کرد: دستگاه‌های بین‌المللی کاری برای مردم فلسطین نخواهند کرد ولی ساکت نشستن به صلاح کشورهای اسلامی نیست. وی ادامه داد: صهیونیست‌ها دو یا چند تابعیتی هستند و بر همین اساس ما می‌توانیم به وسیله حقوقدانان و وکلا بخواهیم که آنان به سبب جنایاتی که در فلسطین انجام داده‌اند، مورد پیگرد قانونی قرار بگیرند و این اقدام باید با اعلام عمومی همراه باشد.

«محمد ذکی النوری» از سوریه و حقوق‌دانان دیگری از کشور‌های فرانسه و روسیه نیز در این نشست شرکت داشتند.


لازم به یادآوری است که این اجلاس در پنج نشست از روز شنبه تا سه‌شنبه (29 اردیبهشت لغایت اول خردادماه) در دانشگاه الزهرا (س)، دانشگاه عالی دفاع ملی، دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی و علامه وهمچنین دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز به بررسی محورهای زیر خواهد پرداخت:
1. جنایات بین المللی ارتکابی رژیم صهیونیستی در غزه
2. حق بر دفاع مسلحانه مردم فلسطین علیه اشغالگری
3. حقوق و تعهدات جامعه بین المللی در حمایت از مردم غزه
4. ظرفیت های مراجع ملی و بین المللی در تعقیب مرتکبین جنایات در غزه و چالش های آن
5.سنجش نقضهای فاحش حقوق بشردوستانه در ترازوی حقوق بین الملل برگزار خواهد شد.

در حاشیه مراسم رئیس دانشگاه، پیرامون تعاملات دانشگاهی میان دانشگاه الزهرا(س) با سایر دانشگاه ها، در زمینه های مختلف، با برخی حقوقدانان خارجی حاضر در مراسم گفتگوهای جداگانه ای داشتند.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ارسال کننده:
تعداد بازدید:1170
تصاویر مرتبط:


  برچسب ها
  فیلم مرتبط
  فیلم مرتبط
  فیلم مرتبط
  صوت
  مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

  ارسال نظرات
  نام
  آدرس پست الکترونیکی شما
  شماره تلفن:
  توضیحات
  خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
  کد امنیت
  تلفن: 982188044040+
  فاکس: 982188035187+
  رایانامه:pr[at]alzahra.ac.ir
  آدرس: تهران، خیابان ده ونک، دانشگاه الزهرا ( س )
  کدپستی: 1993893973
  logo-samandehi
  کلیه حقوق مادی و معنوی این پرتال برای دانشگاه الزهرا محفوظ است.