۱۳۹۸ شنبه ۱۰ اسفند
برگزاری کارگاه معرفت افزایی فرهنگ و تمدن اسلامی با همکاری نهاد رهبری
برگزاری کارگاه معرفت افزایی فرهنگ و تمدن اسلامی با همکاری نهاد رهبری
برگزاری کارگاه معرفت افزایی فرهنگ و تمدن اسلامی با همکاری نهاد رهبری

برگزاری کارگاه معرفت افزایی فرهنگ و تمدن اسلامی با همکاری نهاد رهبری

 

در روز 9 اسفند 1397،  کارگاه معرفت افزایی «فرهنگ و تمدن اسلامی» با حضور 40 نفر از اساتید هیات علمی با تدریس جناب آقای دکتر رجبی دوانی برگزار شد. در این سلسله کارگاه ها به فرهنگ روح تمدن، و تمدن کالبد فرهنگ پرداخته می‌شود. تکثر فرهنگ ها و تمدن ها، ناشی از تعدد و تنوع چشم اندازهایی است که هستی بر جوامع مختلف گشوده است. هر چشم انداز و منظری از هستی، افقی را برای انسان می گشاید که در آن، جهان، انسان، جایگاه و نقش انسان در جهان و نیز فهم او از مبدأ جهان و انسان،‌ معنای خاصی می یابد.تاریخ و باستان شناسی گواهی می‌دهد که تصور انسان های نخستین و دوران باستان از هستی، مبتنی بر اعتقاد آنان به ماوراءالطبیعه (غیب) بوده است.تمام تمدنهای کهن بر مدار همین اعتقاد گردیده اند که قدیمی ترین آنها نظیر سومری‌ها، بابلی ها، مصری ها، آشوری ها، هندی ها، چینی ها و ایرانی ها نمایشگر آن بوده اند.

ایران پیش از آمدن آریایی ها، مهد تمدن های درخشانی بوده که بیش از سه هزار سال قبل از آنان در این سرزمین می زیسته اند. مهمترین آنها عیلامی ها در غرب و جنوب غربی ایران. دراویدی ها در جنوب و جنوب شرقی ایران، کاسی ها (کاشیت ها، کاسپین ها) در شرق و مرکز ایران، مان ناها در غرب ایران، آلبانی ها در جنوب رود ارس، اورارتوها در شمال ارس بوده اند.

نخستین سلسله ایرانی از مادها بود که پارس ها به رهبری کوروش جایگزین آنها شدند و کشور ایران با تدبیر او تشکیل گردید. داریوش دستاورد کوروش را تحکیم و تثبیت کرد و توسعه داد. فرهنگ ایران نیز دینی بود و کتیبه های هخامنشی که همگی با عنوان «خدای بزرگ است اهورامزدا» آغاز می شود، گواه این واقعیت است.

لازم بذکر است که این سلسله کارگاه ها در روزهای 16 و 17 اسفندماه سالجاری و نیز 22 فرودین 1398 ادامه خواهد یافت.

 

تاریخ:
1397/12/11
تعداد بازدید:
504
منبع:
فیلم مرتبط
صوت
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن:
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
مدیریت برنامه ریزی و توسعه آموزشی
دانشگاه الزهرا
 تهران،خيابان ونك،ده ونك ، دانشگاه الزهرا(س)،معاونت آموزشي دانشگاه الزهرا كدپستي : 1993893973
تلفن : 982188044040+ فاكس : 982188067895+
 Amuzesh[at]alzahra.ac.ir
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.