۱۳۹۸ شنبه ۱۰ اسفند
نشست چهارم
یادگیری مسئله محور در علوم پایه و مهندسی
یادگیری مسئله محور در علوم پایه و مهندسی
بسمه تعالی

چهارمین نشست تخصصی دهه سرآمدی آموزش با عنوان یادگیری مسئله محور در علوم پایه و مهندسی برگزار شد.

در ابتدا خانم دکتر اسکندر ضمن خوش آمد گویی به مهمانان ، به بیان محورهای اصلی نشست پرداختند و سپس تفاوت میان روش های سنتی آموزش و روش یادگیری مسئله محور را بیان نمودند. ایشان آموزش در حین پیاده سازی، دانشجو محوربودن، یادگیری در گروه های کوچک دانشجویی، نقش معلمین بعنوان تسهیل گر و هدایت گر، انگیزشی بودن مسئله مورد بررسی را از مشخصه های یادگیری مسئله محور ذکر کرد. وی در ادامه طراحی مسئله مناسب ، محدویت زمانی، حضور تمام وقت مدرسان و نظام های آموزشی موجود را از موانع یادگیری مسئله محور عنوان کرد.

در ادامه دکتر خان تیموری به موانع و راه حل های اجرای طرح یادگیری مسئله محور پرداختند و تجربیات کارگاه برگزار شده آموزش مسئله محور در دانشگاه الزهرا را با حاضران به اشتراک گذاشتند. در ادامه دکتر آرش نگهداری کیا نیز به بیان مزایا و موانع این طرح پرداختند. دکتر امیرحسین اصلانی که به صورت آنلاین در این نشست حضور داشتند، ابتدا تاریخچه آموزش مسئله محور را بیان نمودند. آموزش مسئله محور از 40 سال پیش در حوزه پزشکی آغاز شد که در این زمینه نتایج موفقیت آمیزی بدست آمد و سپس سایر حوزه های علوم و تکنولوژی از این آموزش جهت یادگیری بهره بردند. وی هدف در آموزش مسئله محور را یادگیری عنوان نموده و نمونه هایی از اجرای طرح آموزش مسئله محور در دانشگاه هاوایی ارائه نمودند.

در بخش دوم نشست دکتر اسکندری توضیحاتی درخصوص مراحل اجرایی شدن آموزش مسئله محور در دانشگاه الزهرا ارائه نمودند. این طرح در تابستان 97 به صورت آزمایشی انجام شد، در این دوره آزمایشی مزایا و معایب این طرح مورد بررسی قرار گرفت و در ترم مهر 97 و بهمن 97 یادگیری مسئله محور به صورت واحد درسی در دانشکده ریاضی ارائه شد. در ادامه دو گروه از دانشجویان که طرح یادگیری مسئله محور را اجرا کرده بودند گزارشی از اجرایی طرح انجام شده، بیان نمودند. در پایان نشست سخنرانان به پرسش حاضران پاسخ دادند.این نشست در تاریخ 7/2/1398 از ساعت 9 الی 12 در سالن کوثر به دبیری خانم دکتر اسکندری و سخنرانی دکتر خان تیموری و دکتر نگهداری کیا اعضای هیات علمی دانشگاه و با حضور اعضای هیات علمی و جمعی از دانشجویان برگزار گردید.  
تاریخ:
1398/02/08
تعداد بازدید:
564
منبع:
فیلم مرتبط
صوت
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن:
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
مدیریت برنامه ریزی و توسعه آموزشی
دانشگاه الزهرا
 تهران،خيابان ونك،ده ونك ، دانشگاه الزهرا(س)،معاونت آموزشي دانشگاه الزهرا كدپستي : 1993893973
تلفن : 982188044040+ فاكس : 982188067895+
 Amuzesh[at]alzahra.ac.ir
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.