۱۴۰۳ سه شنبه ۲۶ تير

کتابخانه نابینایان

کتابخانه ویژه نابینایان از زیرمجموعه های کتابخانه مرکزی دانشگاه الزهرا(س) در دیماه 1399 افتتاح شد. این مجموعه با انتقال منابع کتابخانه زهره قاسمی که تحت پوشش معاونت محترم فرهنگی دانشگاه قرار داشت و تهیه تجهیزات جدید آغاز به کار کرد.
با توجه به لزوم سهولت دسترسی، محل این کتابخانه در طبقه همکف کتابخانه مرکزی تعبیه شده است و تابلوهای به خط بریل در ورودی ها نصب‌شده است.
منابع این کتابخانه شامل آثار ادبی، تاریخی، علمی و.... به خط بریل و همچنین کتاب های گویا می باشد رایانه مجهز به نرم افزار تبدیل متن به گفتار، رایانه مجهز به دستگاه بهدید مهت درشتنمایی متن برای استفاده عزیزان کم بینا، دستگاه تایپ بریل دستی و هدفون جهت استفاده از کتابهای گویا از جمله تجهیزاتی است که برای این کاربران خاص فراهم شده است.
با توجه به این که کتابهای گویای قدیمی اکثرا به صورت نوار کاست آرشیو شده اند دستگاه تبدیل کاست به فایل دیجیتال نیز در اختیار کاربران قرار دارد.
همچنین یک دستگاه ضبط کننده بسیار باکیفیت زوم H6 جهت تهیه کتاب گویا بنابر نیاز کاربران ویژه تهیه شده است.
این کتابخانه در طول ساعات اداری آماده خدمت رسانی به عزیزان واجد شرایط می باشد.
 
 
 
 
        
 
این دستگاه از مانیتور، دوربین و یک موس تشکیل شده که هر کس با طیف بینایی 5 تا 90 درصد می تواند با حرکت دادن موس روی متن، اندازه آن را با تنظیم نور و تصویر بزرگ نمایی کند . در واقع دستگاه ( به دید )درشت نمای الکترونیکی است که امکان مطالعه متن های ریز را برای کم بینایان و افرادی که اختلال بینایی دارند را فراهم می کند.
 
 
 برای تهیه کتاب گویا ،دستگاه ضبط صوت با کیفیت بسیار بالا زوم H6 فراهم شده و کتابخانه مرکزی آمادگی دارد که بر اساس نیاز نابینایان کتاب گویا تهیه کند.  
 
 
 
 
 
دستگاه کاست برای تبدیل نوار کاست به فایل دیجیتال
 
 
 دستگاه تایپ بریل دستی شد
 
 

تاریخ به روز رسانی:
1401/06/11
تعداد بازدید:
939
دانشگاه الزهرا
تهران،ده ونک، میدان شیخ بهایی، درب شرقی دانشگاه الزهرا، جنب مرکز همایش های بین المللی دانشگاه الزهرا ،ساختمان کتابخانه مرکزی
centrallibrary.management[at]alzahra.ac.ir
کدپستی : 1993891176 تلفن : 021-85692228
فاکس :
021-88041575