۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۴ فروردين
رشد 36 درصدی انتصاب مدیران زن در کشور/ لزوم تعمیق مهارت‌آموزی‌ها به منظور دستیابی به آموزش موثر
ارسال شده در تاریخ 1398/11/29
ساعت 11:08
معاون حقوقی رئیس جمهور خبرداد:
رشد 36 درصدی انتصاب مدیران زن در کشور/ لزوم تعمیق مهارت‌آموزی‌ها به منظور دستیابی به آموزش موثر

به گزارش روابط عمومی دانشگاه الزهرا، دکتر لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور روز دوشنبه (28 بهمن) در همایش ایده‌ها و تجربه‌های زنان در علم، فناوری و نوآوری که در مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه الزهراء (س) برگزار شد، در ابتدای سخنان خود با گرامیداشت یاد و خاطره دکتر مریم میرزاخانی و بیان صفات نیک علمی و اخلاقی وی گفت: امروزه در سراسر دنیا بیشترین توجه، بر دانش است و نوعا کسانی که به طور اصیل به دنبال دانش هستند، همچون مریم میرزاخانی از پارسایی و اخلاق شایسته نیز برخوردارند.
وی با بیان اینکه دانش، استقلال مالی و حق مالکیت در فقه اسلامی تأکید شده است و هیچگونه محدودیتی در حقوق اسلام در این زمینه وجود ندارد، افزود: به منظور بهره‌مندی از آموزشی موثر در کشور باید به تعمیق دانش و مهارت‌آموزی‌ها به طور جدی توجه شود و بر همین اساس از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، می‌خواهیم تا زمینه افزایش توانمندی‌ها را برای زنان فراهم کند.
معاون حقوقی رئیس جمهور در ادامه با تاکید بر ضرورت ایجاد توانمندی اقتصادی و مادی برای زنان ایرانی اظهارداشت: در حال حاضر از لحاظ اشتغال به مناصب مدیریتی زنان در کشور رشد داشته‌ایم اما تناسب اشتغال کافی نیست و باید تلاش زیادی از لحاظ اصل اشتغال و مدیریت انجام شود.
دکتر جنیدی با تاکید بر اینکه از لحاظ حقوقی نظام قانونی کشور منع صریحی برای منصب‌ها نداریم ادامه داد: براساس آمار سازمان اداری و استخدامی کشور، درحال حاضر 26 درصد پست‌های مدیریتی به زنان اختصاص دارد و براساس قانون حق مشارکت سیاسی چه به معنای انتخاب شدن و چه به معنای انتخاب کردن منعی برای زنان ندارد لذا باید در زمینه پست‌های مدیریتی غیرآموزشی نیز در کشور رشد کنیم تا به معیار و هدف 30 درصدی در حوزه اشتغال زنان برسیم.
وی با اشاره به اینکه باید در بخش دولتی و خصوصی زمینه اشتغال‌زایی زنان فراهم شود، گفت: در زمینه دولتی از 2.5 میلیون اشتغال نزدیک به یک میلیون مختص بانوان است که می‌توان فاصله و عدم تناسب شغل بین زنان و مردان را جبران کرد و برای رسیدن به این امر، زنان در بخش‌هایی که نیازمند حوصله و دقت است، می‌توانند نقش‌آفرینی کنند.
معاون حقوقی رئیس جمهور در ادامه سخنان خود به اهمیت بخش خصوصی برای اشتغالزایی زنان اشاره کرد و اظهارداشت: بخش خصوصی می‌تواند در توانمندی و استقلال اقتصادی بانوان کشور نقش موثر و قابل توجهی داشته باشد.
دکتر جنیدی با اشاره به نقش و رابطه زنان و دانش و همچنین پیشرفت‌های بانوان ایرانی در عرصه‌های علمی دانشگاهی، هیأت‌های علمی، کارآفرینی، شرکت‌های دانش‌بنیان و سطوح مدیریتی، افزود: در حال حاضر در کشور شاهد رشد 36 درصدی انتصاب مدیران زنان و همچنین رشد 48 درصدی در استانداری‌ها و فرمانداری‌ها هستیم که در رشد اشتغال زنان در مناصب مدیریتی پیشرفت‌های خوبی صورت پذیرفته اما در اصل اشتغال کارهای بسیار زیادی پیش رو است و در بخش آموزشی نیز به لحاظ تناسب جمعیتی، پراکندگی خوب و عدالت جنسیتی مطلوب است.
معاون حقوقی رئیس جمهور با بیان اینکه در کلیت نظام حقوقی موضوعه در حوزه حقوق عمومی و سیاسی در نظام قانونی منع صریحی برای مناصب دولتی و قضایی زنان وجود ندارد، افزود: در نظام قانونی کشور جز ماده واحده مربوط به نحوه تعیین قضات دادگستری منع صریحی برای مناصب نداریم که در اینصورت قاعده حقوقی بر امکان است و حق مشارکت سیاسی زنان در عمل در حوزه‌های نمایندگی مجلس و مناصب وزارتخانه‌ای اتفاق افتاده است و در قانون هیچ‌ منعی در پست وزارت و معاونت ریاست جمهور وجود ندارد و حتی در زمینه ریاست جمهوری هم بر مبنای تفسیری مرجح از قانون اساسی چنین منعی نداریم اما اینکه در عمل رسیدن به چنین مهمی سخت و دیر است، نیازمند تلاش جامعه است تا حقوق زنان به خوبی استیفا شود.
وی با اشاره به اینکه تنها در مناصب قضایی محدودیت‌هایی برای زنان وجود دارد که در تفسیری مرجح می‌توان گفت از لحاظ مبانی نیز منافاتی برای گرفتن مناصب قضایی و در بخش‌های مرتبط به حقوق عمومی توسط بانوان منافاتی وجود ندارد، تأکید کرد: در منابع فقه اسلامی برخی از احادیث، درک حرمت کرده‌اند که در صورت خوانش دقیق تنها چیزی که به دست می‌آید با توجه به نظریه‌ای در فقه که قضاوت را واجب عینی می دانستند اما در قضاوت به معنای آنکه بانوان حقوقدان به تنهایی حکم انشا کنند، محدودیت داریم وگرنه در سطح دادگاه‌های تجدید نظر و دادگاه‌های خانواده زنان نقش فعالی دارند و زنان دادیار و بازپرس با رتبه قضایی در حال فعالیت هستند.
دکتر جنیدی با بیان اینکه محدودیتی که باید بازبینی شود این است که انشاء حکم به تنهایی توسط زنان به عنوان قاضی در عمل تردید وجود دارد، اظهارداشت: این امر به متونی در اسلام بازمی‌گردد که اگر دقیق‌تر خوانده شود می‌توان دریافت که در حقوق اسلام و حتی احادیث اعتقاد بر این بود که قضاوت واجب کفایی است.
معاون حقوقی رئیس جمهور با اشاره به اینکه غالبا مجتهدان اسلامی نیز با توجه به شرایط سخت قضاوت و به دلیل اصول اخلاقی از امر قضاوت احتراز می‌کردند و در این مناصب حاضر نمی‌شدند، افزود: با توجه بیشتر به احادیثی که راجع به قضاوت بانوان وجود دارد، می‌توان دریافت که این وجوب، وجود ندارد و آنچه در احادیث آمده نبود وجوب است و باید در این خصوص و با توجه به این موضوع در بخش نظام حقوقی کشور بازبینی صورت پذیرد.
دکتر جنیدی با بیان اینکه در حوزه حقوق خصوصی و مدنی تقریبا بیش از 90 درصد موارد بین زنان و مردان یکسان است و مهم اجرای درست آن‎ها است، گفت: توانمندی معنوی و فرهنگی شامل حق دسترسی به دانش است، چیزی که باید به آن اضافه شود تعمیق مهارت‌آموزی ها است تا شرایط برای آموزش موثر در کشور فراهم شود چراکه این امر کلید صیانت و تعامل خوب بانوان در جامعه محسوب می‌شود.

در ادامه این مراسم، دکتر ندا گلیجانی مقدم معاون فرهنگی دانشگاه الزهرا با بیان اینکه دانشگاه با 55 سال قدمت یکی از بزرگترین مراکز علمی و فرهننگی کشور و بزرگترین دانشگاه جامع زن در ایران و کشورهای منطقه است گفت: وجود 10 هزار دانشجو و ده‌ها هزار دانش‌آموخته که از سوی دانشگاه الزهرا به جامعه عرضه شده تنها گوشه آن چیزی است که به عنوان نقش بانوان در جامعه دیده می‌شود و ما بر آن میبالیم.
وی با اشاره به برنامه‌های معاونت فرهنگی دانشگاه افزود: در 10 ماه گذشته 880 برنامه در این معاونت برگزار شد که بیش از 50 درصد این برنامه‌ها مربوط به انجمن‌های علمی بود.
دکتر گلیجانی مقدم با بیان اینکه دانشگاه الزهرا به دلیل تک جنسیتی بودن امکان ظهور توانایی‌های بانوان در عرصه‌های مختلف بطور مستقل فراهم می‌کند، مطرح کرد: در حال حاضر مفتخریم که از بین 18 اتحادیه انجمن علمی کشور، دو دبیر از دانشگاه الزهرا هستند و این باعث افتخار ماست که دخترانمان توانسته‌اند در نظام مردانه، توانایی‌های خود را به ظهور برسانند.

در ادامه این رویداد همچنین، شبکه علمی متخصصان ایران رونمایی شد و پنل زنان پیشکسوت نیز با حضور دکتر مینو محرز رییس مرکز تحقیقات ایدز ایران، دکتر نسرین مصفا عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و سعیده قدس بنیان‌گذار مرکز حمایت از کودکان سرطانی (محک) برگزار شد.
 
 
 
 
ارسال کننده:
تعداد بازدید:264
تصاویر مرتبط:


  برچسب ها
  فیلم مرتبط
  فیلم مرتبط
  فیلم مرتبط
  صوت
  مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

  ارسال نظرات
  نام
  آدرس پست الکترونیکی شما
  شماره تلفن:
  توضیحات
   
  خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
  کد امنیت
  تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.